Rok 2023 započal, jak skončil předchozí rok, tedy ve světle ChatGPT. V této oblasti bylo krásně znázorněné, jak velký potenciál AI má. Všudepřítomná AI bude čím dál tím větší součástí všech zařízení a tím i našich životů. S dalším růstem AI bude shromažďováno více dat prostřednictvím senzorů a zařízení budou potřebovat pomoc od umělé inteligence. Pro co nejlepší a nejrychlejší reakci potřebuje AI nejnižší latency (odezvu). Termín „IoT“ je označení pro síť fyzických zařízení, vozidel, domácích spotřebičů a další zařízení vybavené elektronikou. Nebude trvat dlouho a AIoT bude standardem.
Zvýšená adopce internetu ve zdravotnictví
Chytré hodinky jsou opravdu trendem dnešní doby. Více, než 220 milionů chytrých hodinek monitoruje denně zdraví svých uživatelů po celém světě. Toto číslo je velice slušné, když si odmyslíme chudší a rozvojové země, tak to vychází na velmi slušnou koncentraci. Kromě hodinek roste trend s dalšími zařízeními, které shromažďují a následně zpracovávají zdravotní data. V blízké budoucnosti tak můžeme čekat propojení těchto zařízení s domácími senzory, které vylepší komunikaci s lékařem a poskytne jim zdravotní stav s reálnými hodnotami.
Vznik nových sítí
Technologie 5G byla v posledních letech na vrcholu seznamu v oblasti technologií a internetu věcí. Větší šířka pásma přenosu dat z ní dělá jednu z nejpopulárnějších sítí na světě. Nicméně v oblasti konektivity došlo k novému vývoji. Co nově vzniklo například?
- Nb-IoT,
- Mioty,
- Helium,
- LTE.
Vzestup edge computingu
Očekává se také vzestup edge computingu, který zahrnuje zpracování dat u zdroje, spíše než na jejich odesílání dat na centrální server. Ten by měl v IoT převládat, což umožní rychlejší rozhodování a zpracování dat z IoT zařízení v reálném čase. Výhodou je úspora času, minimální zpoždění a také bezpečnost dat, která nejsou náchylná na odcizení. Šetří také šířku pásma sítě a celkový provoz je spolehlivý a rychlejší.
Zdroj: https://www.techtarget.com/iotagenda/tip/AI-and-IoT-How-do-the-internet-of-things-and-AI-work-together