Koupi elektromobilu může stále bránit vysoká cena, nedostatečná infrastruktura a nízký dojezd

V současné době existují dva tábory. První je zarytým zastáncem automobilů se spalovacím motorem, druhý tábor vyzdvihuje elektromobily. Postupem času mají automobily se spalovacím motorem nahradit elektromobily. V něčem předčí automobily, ale také mají negativní vlastnosti, které by měly do budoucna výrobci vyladit. O jakých negativech je řeč?

Co snižuje dojezd?

Dojezd je jednou z vlastností, se kterou elektromobily zaostávají oproti automobilům se spalovacím motorem. Pokud jste byli zvyklí tahat svým automobilem přívěs nebo něco jiného, tak u elektromobilu počítejte se snížením dojezdu až o 50 %, což je značně frustrující. Se stejným problémem musíte počítat také v oblastech, kde je zima. Zimní jízda může zkracovat dojezd rovněž až o 50 procent.

Mohlo by vás zajímat:  Výměna oleje u auta má jasně stanovené intervaly

Celkově však dojezd elektromobilů je nadále nižší než u automobilů se spalovacím motorem. Elektromobily s největším dojezdem se prodávají za vysokou cenu, na kterou nedosáhne běžný člověk, takže zde máme další minus.

Zdroj obrázku: Freepik

Problém s nabíjením

Infrastruktura nabíjení se neustále rozrůstá, dokonce i v rámci rychlých nabíječek. Stále však existuje spousta míst, kde chybí nabíjecí stojany. Před pořízením elektromobilu si udělejte inspekci okolí, zda máte dostatek možností, kde a jak si dobít svůj vůz.

Další podstatný rozdíl je v doplnění energie. U automobilů se spalovacím motorem se jedná o otázku pár minut, než dotankujete, zaplatíte a odjedete. U elektromobilů proces nabíjení zabere spoustu času. Rychlá nabíječka vám nabije za 30 minut dojezd na 100 mil. Takže abyste nabili svůj elektromobil alespoň na 80 %, budete muset vydržet zhruba jednu hodinu.

Mohlo by vás zajímat:  Řidič Lukáš: Potřeboval jsem nabít elektromobil u domu. Naše městská policie i úředníci s tím měli problém

Vyšší cena

Spoustu potencionálních kupců odradí vysoká počáteční cena, na kterou nedosáhne jen tak někdo. S tím je také spojen omezený výběr elektromobilů, který zatím není tak rozmanitý. Na to se váže také omezený počet servisních středisek.

Dalším odrazujícím bodem jsou vysoké náklady na výměnu baterie. Náklady na výměnu baterie se pohybují od 5 000 do 20 000 dolarů.

Zdroj: https://www.carwow.co.uk/guides/choosing/disadvantages-of-electric-cars