Virtuální realita nabízí únik, působí ale také na zdraví a psychiku člověka

Reálný život není vždy perfektní. Dobré dny jsou střídány těmi špatnými a je důležité neztrácet hlavu. K tomu je potřeba spousta aspektů, vysoká míra odolnosti a dostatek energie. Odpočinout si od reality můžeme různými způsoby. Od sportu, čtení knih, odpočinku až po vstup do virtuálního světa. Asi každý z nás vyzkoušel nějakou tu hru, ať už na telefonu, počítači, herní konzoli, nebo na tabletu. Příchod virtuální reality vyvolával spoustu otázek a očekávání, nicméně první verze jsou pryč a jsou nahrazeny daleko vymakanějšími verzemi. Požitek z hraní her se tak posunul na vysokou úroveň. Pozor ale na negativní stránky virtuální reality. O jakých je řeč?

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle aplikace vám vytřou zrak. Přináší jednoduché cviky a úlevu pro namáhané oči

Fyzická rizika

Dlouhodobé používání VR vás může unavit, způsobit bolesti hlavyrozmazané vidění. Může dojít také ke kinetóze, což značí stav, kdy mozek je zmatený z toho, co vidí a co je opravdu realita. Ve skutečnosti můžete stát, zatímco ve VR běháte. Tento nesoulad může později vést k různým pádům nebo úrazům. Další nevýhodou je působící tlak na páteř a krk.

Zdroj obrázku: Freepik

Dopad na sociální stránku

Lidstvo samotné je společenské. Virtuální svět vás může ohromit, okouzlitpohltit. Při dlouhodobém používání můžete přijít nejen o kamarády, ale také o rodinnou pohodu domova. Časté hraní může vést k izolaci.

Mohlo by vás zajímat:  Správné nabíjení udrží baterii dlouho v kondici. Přestaňte věřit zažitým mýtům

Dopady na psychiku

Jestli jste se báli při hraní her na počítači, nezkoušejte ani náhodou VR. Hraní her přes VR může umocnit jejich prožitek a přeměnit ho na ještě větší strach, zmatek a emoční stres. Vyvolaný stres může vést k propuknutí starých křivd z reálného života. Ti, kteří se chtějí účelně vyléčit, by neměli tento úkon provádět samostatně, vždy se pokuste sehnat někoho k sobě.

I když se na první pohled zdá virtuální realita jako zábava, rozhodně tomu tak není. Únik z reality do té virtuální s sebou nese řadu rizik. Výše zmíněné se mohou negativně podepsat na zdraví člověka.

Zdroje:
Virtual Reality Advantages And Disadvantages | What is Virtual Reality (VR)?, Benefits, Drawbacks, Pros and Cons
https://link.springer.com/article/10.1007/s10055-020-00440-y