Propagované elektromobily mají co nabídnout. V mnohém strčí spalováky do kapsy

Propagované elektromobily mají co nabídnout. V mnohém strčí spalováky do kapsy

Elektromobily se dostávají čím dál tím více do podvědomí lidí i na silnice. Například automobilka Volvo deklarovala, že každé nové auto od roku 2019 bude mít elektromotor a vláda Spojeného království chce do roku 2030 ukončit prodej benzínových a naftových vozů. Elektromobily (EV) se tak pomalu stávají normou, co to však znamená pro průměrného člověka?

Výhody elektromobilu

Mezi hlavní body patří:

  • žádné palivo = žádné emise,
  • provozní náklady,
  • nízká údržba,
  • výkon.

Hlavním měřítkem těchto typů aut jsou nulové emise, což je velice žádaný stav vzhledem k dnešní době, kdy jsou emise spojovány s globálním oteplováním. Další výhodou jsou nízké provozní náklady. Kolikrát necháme velkou částku za palivo, které se může vyšplhat řádově na několik tisíc korun, oproti tomu nabití elektromobilu vyjde na pouhých 20 % z této částky. Co se týče údržby, spalovací motory potřebují nákladnou údržbu. Tyto motory obsahují stovky součástek, oproti tomu elektromotor obsahuje jen zhruba dvacet součástek a jeho údržba je snadnější.

Mohlo by vás zajímat:  Elektronická ruční brzda v moderních autech není praktická
Zdroj obrázku: Freepik

Co se týče výkonu, už jsou pryč doby, kdy byly elektromobily pro smích. Dnes už existují modely, které zrychlí z 0 na 100 km/h za několik vteřin, dokonce i za dvě! Elektromobily neposkytují výhodu, pouze co se týče výkonu, ale také prostoru. U rodinných aut se tak můžete těšit z většího prostoru díky absenci většího motoru a jeho dalších součástí. Poslední dobou elektromobily získávají na popularitě a uvidíme, kam to povede další roky.

Nevýhody

Nevýhody elektromobilů jsou tři hlavní. Prvním z nich je dojezd. Auta jezdící na fosilní palivo jsou schopna ujet velké vzdálenosti, oproti tomu elektromobily pouze jen stovky kilometrů. Naštěstí většina uživatelů necestuje každý den tak daleko, takže většinou je tato vzdálenost dostačující. Další nevýhodou je doba nabíjení. U fosilních paliv máte hotovo během pár minut, což se o nabíjení elektromobilů říci nedá. Stejně tak je důležitá i výdrž baterie, která není dostačující.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru nových pneumatik hraje roli datum výroby a celková kvalita

Za poslední dobu elektromobily urazily dalekou cestu a výhody převažují nad nevýhodami. Určitě už stojí za to pořídit si elektromobil.

Zdroj: https://driveclean.ca.gov/top-reasons