Vědci vyvinuli miniaturní kameru s umělou inteligencí. Má velikost zrnka, čeká ji ale velká budoucnost

Vědci vyvinuli miniaturní kameru s umělou inteligencí. Má velikost zrnka, čeká ji ale velká budoucnost

Uplynulo téměř sto let od první kamery, kterou lidstvo poznalo. Jednalo se o obrázkový disektor, který sestrojil Philio Farnsworth v roce 1927. Obecně měla ale jiné využití než pro pořizování filmů. Když přeskočíme dobu, kdy už se začaly objevovat první zařízení pro natáčení filmů, pořizování snímků a další, ke konci 20. století se dostalo lidem možnosti zachytit své okamžiky na dovolené. Kvalita promítaných snímků nebyla v žádném případě v HD kvalitě, jak jsme dnes minimálně zvyklí, ale už tehdy to byl krůček a základ k tomu, aby se technologie mohla posunout dále.

Mohlo by vás zajímat:  Stolní počítač, nebo notebook: obě varianty mají nesporné výhody

Shodné snímky jako běžné kamery

Vědci vyvinuli mikroskopickou kameru o velikosti zrnka soli. Kamera vyvinutá týmem z Princetonské univerzity­ a Washingtonské univerzity v USA dokáže plnohodnotně vytvářet stejné snímky jako běžné, až 500 000krát větší kamery. Design překonává problémy spojené s předchozími mikrokamerami, které pořizovaly obrázky chabé kvality s omezeným zorným polem.

Zdroj obrázku: Freepik

Tradiční fotoaparát používá zakřivené skleněné nebo plastové čočky k ohýbání světelných paprsků do ohniska. Nový optický systém spoléhá na technologii zvanou metasurface, kterou lze vyrobit jako počítačový čip.

Mohlo by vás zajímat:  Datová analytika hraje v moderních firmách klíčovou roli

V budoucnu může pomoci lékařům v oblasti diagnózy a léčby

Povrch nového fotoaparátu obsahuje 1,6 milionů „sloupků“ ve tvaru válce, které využívají umělou inteligenci a světlo k převodu, co detekují, na obrázek. Vědci si od tohoto projektu mnohé slibují a doufají, že pomůže lékařům s identifikací různých nemocí a problémů v oblasti těla. Tento fotoaparát by se mohl v budoucnu použít i do nových mobilních telefonů.

V budoucnu by se mohly na trhu objevit mobilní telefony jiné struktury, než na které jsme zvyklí. Povrch by se tak mohl přeměnit na ultravysoké rozlišení, takže už by na mobilních zařízeních nemusely být tři fotoaparáty, ale celá zadní strana by se stala jedním velkým fotoaparátem, tvrdí Felix Heide, který pomohl vyvinout fotoaparát. Podle něj může tento objev změnit způsob, jakým vyrábíme mnoho zařízení.

Zdroj: https://developer.nvidia.com/blog/using-neural-nano-optics-researchers-create-a-camera-the-size-of-a-salt-grain/