Probuzení uprostřed noci může převrátit spánek vzhůru nohama. Příčin přitom může být několik

Probuzení uprostřed noci může převrátit spánek vzhůru nohama. Příčin přitom může být několik

Určitě znáte dny, kdy během chvíle usnete a spíte až do rána, nebo usnete, ale uprostřed noci se jednou nebo i vícekrát probudíte. Co za tím stojí? Na základě studie provedené v USA, do které bylo zapojeno na 9 000 lidí, bylo zjištěno, že až třetina lidí se probouzí alespoň třikrát týdně a více než 40 % má potíže usnout znovu po probuzení. Co způsobuje problémy s usínáním a spánkem?

Může za to především místnost, ve které spíte. Abyste tomu lépe porozuměli, máme tím na mysli, že teplota pokoje je nevyhovující, stejně tak jako osvětlení a hlučnost. Spánek se dělí až na čtyři fáze a REM fázi (rychlé pohyby očí). První fáze je nejlehčí formou spánku a v ní dochází nejčastěji k probuzení (svítící světla z automobilů do oken, nevyhovující teplota pokoje…). Snažte se mít ložnici tmavou, tichou a příjemně chladnou, než se odeberete ke spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Pivo prodlužuje život a posiluje srdce. Má to však důležitou podmínku

Pozor na úzkosti, plný močový měchýř nebo požívání alkoholu

Častou a nepříjemnou událostí bývá úzkost. Ta se může projevit i během spánku, kdy rychlý tlukot srdce nebo noční můry způsobí, že se probudíte během noci, a dokud se neuklidníte, máte problém opět usnout. Pokud máte nadále problémy usnout, zkuste meduňkový odvar, který napomůže usnout, nebo při opakujících potížích navštivte lékaře, který vám doporučí prášky na zklidnění.

Určitě se vám někdy stalo, že jste se probudili uprostřed noci s nutkáním jít na toaletu, to bývá důsledkem vypití velkého množství tekutin před spánkem, infekce močových cest, hyperaktivního močového měchýře nebo neléčené cukrovky 1. a 2. typu. Pokud snížení vypitého množství před spánkem nepomůže, obraťte se na lékaře. Pití alkoholu bezprostředně před usnutím zvyšuje tendenci probuzení uprostřed noci s nutkáním jít vykonat potřebu. Dávejte pozor, alkohol si pohrává s fázemi spánku, takže nepřehánějte jeho konzumaci.

Mohlo by vás zajímat:  Nadměrné používání telefonu zatěžuje tělo a zvyšuje riziko nehody
Zdroj obrázku: Freepik

Spánková apnoe nebo štítná žláza

Spánková apnoe je stav, kdy se probudíte a nemůžete popadnout dech. Samozřejmě někdy se může stát, že tento stav zažijete, ale nemusíte hned panikařit. V případě pravidelného opakování vyhledejte odbornou pomoc pro další vyšetření a řešení. Potíže se spánkem může zapříčinit někdy i činnost štítné žlázy, v tomto případě hyperaktivní.

Příliš velké množství požitého jídla před spaním a syndrom neklidných nohou

Kromě velkého množství vypitých tekutin mohou způsobit potíže se spánkem i jídlo, hlavně to těžké. Jestliže sníte jídlo způsobující plynatost, tak si buďte jistí, že se probudíte uprostřed noci s bolestí břicha, na druhou stranu ale i opačný extrém (dlouhá doba bez jídla) může způsobit tento typ nespavosti.

Mohlo by vás zajímat:  Aplikace f.lux pohlídá jas displeje za nás. Naše oči nám za to jistě poděkují

Syndrom neklidných nohou může být také možným problémem nespavosti. Dolní končetiny budou vykazovat známky:

  • pulzování,
  • svědění,
  • bolesti,
  • tahání.

Těžko říct, co stojí za těmito problémy právě u vás, proto určitě navštivte lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu.

Pokud trpíte některými z výše popsaných způsobů nespavosti, zkuste ovlivnit, co můžete, a když vše selže, vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Zdroj: https://www.webmd.com/sleep-disorders/stay-asleep