Někteří lidé se v autě zásadně nepoutají. Nad jejich argumenty zůstává rozum stát

Někteří lidé se v autě zásadně nepoutají. Nad jejich argumenty zůstává rozum stát

Bezpečnostní pásy, co si pod tím slovním spojením představit? Už samotný název vypovídá o tom, že se nejedná určitě jen o nějakou banalitu. Cestování autem znamená riziko. Nezáleží na samotném řidiči, ale také i na ostatních účastnících provozu, kteří nemusí mít takové zkušenosti, řidičské dovednosti, předvídavost, odhad a další znalosti. Pokud by došlo na nejhorší a někdo v automobilu nebyl připoutaný, následky by mohly být opravdu vážné, až smrtelné.

Různé studie odhalily důvody, proč se lidé zdráhají připoutat. Patří mezi ně představy, že pásy jsou k ničemu a nefungují tak, jak by měly. Další domněnky bývají takové, že se člověk cítí být nedotknutelný a nepřipouští si možnost být účastníkem nehody. Kolikrát dopadnou špatně lidé, kteří jedou pouze krátkou trasu a nepřipoutají se, protože to považují za zbytečné, a ona se opravdu stane nehoda, i třeba kvůli setkání se zvěří po pár stovkách metrů, a následně vystřelený airbag může způsobit zdravotní komplikace.

Mohlo by vás zajímat:  Palubní počítač často ukazuje jiné hodnoty, než jak reálně v autě jedeme

Proč se lidé dále nepásají?

Opravdu existuje spousta důvodů, a to většinou z lehkomyslnosti. Mezi ně patří hlavně:

  • nepohodlí,
  • možnost zaseknutí pásu během nehody,
  • svobodné rozhodnutí se nepásat,
  • domněnka, že policie pásy stejně nekontroluje.
Zdroj obrázku: Freepik

Co může lidi přimět, aby začali používat bezpečnostní pás?

Ze statistik úmrtí na silnicích vyplývá, že většina zemřelých byla nepřipoutána. Až 75 % lidí ležících mimo automobil po nehodě bylo na místě mrtvých následkem rychlého letu a nárazu. K nejčastějším nehodám dochází právě při krátkých vzdálenostech, jak už bylo výše zmíněno. Nejhůře jsou na tom lidé, co řídí pickup. Tento typ auta má vyšší úmrtnost než jiná auta. Pokud si myslíte, že jsou pásy nepohodlné, zkuste rovnou invalidní vozík.

Mohlo by vás zajímat:  "Nasoukejte se do vozu klidně přes zavazadlový prostor. Já stojím ve středu svého místa," popíchnul jsem jiného řidiče

Svoboda je důležitá věc, ale v tomto případě určitě ne

Nejčastějším argumentem bývá, že by člověk měl o svém zdraví rozhodovat sám, což je v pořádku, ale určitě ne v tomhle případě. I když řídíte nebo jste spolupasažéry velice schopného řidiče, nikdy nemáte kontrolu nad ostatními řidiči, kteří mohou způsobit nehodu. Nikdy neovlivníte to, že do vás můžou narazit okolní účastníci provozu.

V tomhle případě se opravdu vyplatí připoutat se, a převzít tak kontrolu nad svým životem, jinak můžete dopadnout opravdu špatně.

Zdroj: https://www.morrisbart.com/blog/wearing-seat-belt-important/