Čím více moderních vymožeností máme, tím více paradoxně naše duše trpí. Přispět k tomu mohou také sociální sítě, kde trávíme opravdu více času, než by bylo zdrávo. Vše je nastaveno tak, abychom trávili více a více času právě na sociálních sítích. Jestli si nedokážete představit svůj život bez sociálních sítí, pak jste jim nejspíše propadli. Negativní účinky nemusí postihnout pouze duševní část, ale také fyzickou. Můžou totiž změnit vnímání světa i sebe. Cílem není házet špínu na sociální sítě, jelikož mají spoustu pozitivních účinků, kdy se můžete vyzpovídat a získat tak podporu ostatních uživatelů, řešit spoustu problémů a sledovat různé stránky, události apod. Pokud se ale ztotožníte s některým níže uvedeným problémem, je na čase omezit jejich užívání.
Deprese a úzkosti
Ať už to možná zní, že se vás to netýká, i vy se můžete potencionálně někdy stát obětí depresí a úzkostí, které pramení z trávení času na sociálních sítích. Příliš mnoho hodin denně strávených na sociálních sítích může pomalu měnit pohled na svět a nevědomě vás porovnávat s ostatními, leckdy nereálnými nebo nedosažitelnými profily. Jako prevenci můžete zkusit zkrátit svůj strávený čas na sociálních sítích. I když to může být zpočátku těžké, postupem času zjistíte, že ten pravý svět čeká venku, například procházka místo doby strávené za displejem nebo obrazovkou vás přesvědčí.
Kyberšikana
Šikana je považována vždy za nezdravou. S tím jsme se setkávali odjakživa, kdy ego jedince se snaží pošlapat druhé lidi, aby ukojilo své touhy. Dříve byla tato konfrontace možná pouze osobně, ale nyní? Dnes se setkáváme s kyberšikanou, kterou může provádět kdekdo. Jednak je rozšířenější a snazší a také agresor nemusí mít strach z toho, že ho někdo zpacifikuje. Dokonce se mezi námi najdou také jedinci, kteří jsou schopni si založit fake účty, aby mohli špinit dotyčnou osobu, a bohužel ne každý člověk je odolný, může pak docházet k depresím a různým úzkostem. Nejhorší formou kyberšikany je použití poslaného materiálu, většinou s erotickým kontextem, člověkem, který je poté schopný vás vydírat.
Další důvody
První dva důvody jsou asi nejhorší, jaké vás mohou postihnout, ale tento seznam zdaleka nekončí. S čím se můžeme ještě setkat?
- Strach z prošvihnutí nějaké novinky ve světě nebo u konkrétních osob.
- Nerealistická očekávání.
- Obecná závislost na každém kroku, kdy nejsme schopni vnímat nic jiného.
Tyto další tři důvody jsou také hrozivé, co ale na tomto seznamu chybí? Stejnou důležitost jako depresím a kyberšikaně přikládáme spánku. Spánek je jeden z nejdůležitějších faktorů pro náš život. O důvod navíc, proč upravit své návyky, ne-li úplně se vyhnout sociálním sítím před večerním spánkem. Nejen vaše tělo, ale hlavně psychická stránka vám poděkují.
Zdroj: https://www.ionos.com/digitalguide/online-marketing/social-media/social-networks-dangers-of-social-media/