Při výběru elektromobilu je nutné dívat se na jiné parametry než u běžného vozu

Dříve nebo později to asi nemine žádného řidiče. Všichni budeme muset přesedlat na elektromobily. Už jen proto, že provozovat auto se spalovacím motorem bude stále komplikovanější a brzy s takovým vozem nebude možné vjíždět do měst. Tenhle trend už ostatně zavádějí nejen západoevropské metropole, ale i některá regionální města. Při nákupu elektromobilu je přitom potřeba zaměřit se na jiná specifika než u auta se spalovacím motorem. Pojďme se nyní společně podívat na nejdůležitější parametry.

Typ nabíječky

Trvalo to několik let, ale poslední dobou už všechny mobily dobijete skrze USB konektor. U elektromobilů si bohužel na podobné sjednocení dobíjecích konektorů budeme ještě muset počkat. Není to sice tak, že by každá automobilka měla svoje vlastní řešení, minimálně v rámci jednoho koncernu jsou konektory stejné, ale i tak je třeba dát si pozor, jaké auto se vlastně chystáme koupit. K danému konektoru by ve vašem okolí měla existovat odpovídající infrastruktura, tedy dobíjecí stanice, které můžete využít.

Mohlo by vás zajímat:  Během řízení automobilu se nedoporučuje mít oblečenou bundu
Zdroj obrázku: Freepik

Dojezd

Dojezd na jedno dobití je a bude hlavním kamenem úrazu elektromobilů. Stále tak platí, že jde o skvělá auta pro různé městské kurýry, kteří v autě stráví celý den popojížděním po městě a večer ho připojí na nabíječku. Ale pokud chcete s elektromobilem jezdit delší trasy, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Kvalitnější modely sice ujedou kolem 600 kilometrů na jedno dobití, ale ty nejlevnější, které stojí kolem milionu, ujedou jen zhruba polovinu této vzdálenosti.

Mohlo by vás zajímat:  „Klidně si bouchněte, já stojím správně,“ argumentoval jsem řidiči, kterého jsem záměrně zablokoval

Autorizovaný servis

Elektromobily nejsou koncipované k nějaké domácí údržbě na koleni, bez služeb profesionálního mechanika se neobejdete. A tak by automobilka, jejíž vůz si chcete pořídit, měla mít ve vašem okolí autorizovaný servis. A pozor, ne každý servis v České republice je už připraven na servisování elektromobilů, je dobré si to ověřit, abyste nakonec nemuseli hledat servis desítky kilometrů daleko.

Zdroj: https://www.rac.co.uk/drive/electric-cars/choosing/buyers-guide/