Elektromobily mají v létě o poznání kratší dojezd

Možná jste si všimli, že elektromobily se ve velkém objevují hlavně v Německu, Dánsku nebo třeba Skandinávii a naopak v jihoevropských zemích se jim příliš nedaří. Důvodem není jen vyšší kupní síla zmíněných zemí v porovnání s chudším evropským jihem, ale také podmínky, které v různých regionech panují. Ve Středomoří se totiž elektromobilům může výrazně zkrátit dojezd, což u nejlevnějších modelů s cenovkou pod milion korun, které mají většinou relativně krátký, zhruba čtyřsetkilometrový dojezd, může být výrazný hendikep.

Ne až tak chytrá klimatizace

Viníkem trochu překvapivě nejsou ani tak baterie samotné, jako další elektronika ve voze v čele s klimatizací. Ta je dokonce v některých modelech tak chytrá, že se spustí sama ještě předtím, než do vozu sednete. Energii pochopitelně bere z akumulátoru – na rozdíl od aut se spalovacími motory není třeba nejprve nastartovat. Jenomže zchladit interiér vozu, který stál celé odpoledne na horkém středomořském slunci, není lehký úkol, a tak si klimatizace ukousne pořádný díl z kapacity baterie.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří lidé se v autě zásadně nepoutají. Nad jejich argumenty zůstává rozum stát
Zdroj obrázku: Freepik

Horko baterii nesvědčí

Kapacitu baterie negativně ovlivňují i vysoké teploty, podobně jako je tomu třeba s bateriemi v mobilních telefonech. Na rozdíl od malých telefonních baterií jsou ale ty v elektromobilech lépe odizolované a robustnější, takže jim vedro tolik nevadí. Na druhou stranu auto zaparkované na slunci na rozpáleném parkovišti může mít interiér vyhřátý až k hranici sedmdesáti stupňů a to už se může dotknout i baterie.

Vytipujte si dobíjecí stanice

Základem při plánování dovolené s elektromobilem by tak rozhodně mělo být najít si dostupné dobíjecí stanice v okolí. Berte v potaz, že některé mohou být obsazené v době, kdy je budete potřebovat, a tak je dobré mít nějakou v záloze. Zejména v regionech, kam jezdí němečtí nebo dánští turisté, totiž bývají v sezóně u dobíjecích stanic fronty.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/cars/hybrids-evs/how-temperature-affects-electric-vehicle-range-a4873569949/