Dojezd elektromobilu v zimě je často kamenem úrazu. Několik pravidel ho dokáže zajímavě zvýšit

Zima je v plném proudu a vyplatí se vědět, jak se starat o svůj elektromobil. Oproti automobilům se spalovacím motorem elektromobil nastartujete okamžitě, i když teploty klesnou pod bod mrazu. Co se týče dojezdu a kapacity nabíjení, zde mohou nastat potíže. Jak se nejlépe starat o to, abychom mohli v klidu cestovat elektromobilem v zimním období?

Předehřejte baterii

Baterie uvnitř elektromobilu funguje nejlépe v rozmezí teplot 20–25 °C. Jak se pohybuje směrem k nule a níž, tak se snižuje výkon baterie i dojezd. Ve skutečnosti vidíme stejný jev i u chytrých telefonů. Nízké teploty vedou k poklesu vodivosti, takže se chemické reakce zpomalují. Na základě výsledků provedených testů se zkracuje dojezd o 12 %, když klesne teplota z 23 °C na -6 °C.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří lidé se v autě zásadně nepoutají. Nad jejich argumenty zůstává rozum stát

Ne všechny vozy ale fungují stejně. Například baterie u Tesly mají účinný systém regulace teploty, čímž se minimalizují ztráty. Dále je nutno podotknout i hustotu vzduchu, která se v chladném počasí zvyšuje. Elektrické vozidlo bude spotřebovávat více energie, protože se bude prodírat vzduchem, zejména při vyšších rychlostech. Pro ušetření baterie parkujte vůz v uzavřeném prostoru, před jízdou využijte nabíjení, abyste zahřáli baterii před samotnou jízdou a eliminovali potencionální ztráty.

Zdroj obrázku: Freepik

Používejte vytápění chytře

Vlivem rozdílu teplot, jak jsme psali, se může zkrátit dojezd o 12 %. Když k tomu ale připočteme ještě vliv systémů HVAC (topení, ventilace a klimatizace), toto číslo může stoupnout až na 41 %. Údaje se samozřejmě liší podle typu elektromobilu. Nejlepším způsobem před samotným odjezdem v chladném počasí je připojit vůz k elektrické síti a mít přitom zapnuté vytápění po dobu 30 minut. Během cesty můžete využít také vytápění volantu a sedadel. Rozhodně nešetřete na bezpečnostním zařízení, jako jsou světlomety a stěrače čelního skla, které mají nízkou spotřebu energie, není vhodné riskovat kvůli pár kWh.

Mohlo by vás zajímat:  Elektromobily se stále neobejdou bez 12V baterie. Je zásadní pro provoz vozu i bezpečnost

Co dál ještě můžete ovlivnit?

Dvě důležité věci máme za sebou, nyní se přesuneme k dalším třem. Určitě byste měli myslet ještě na:

  • naplánování delší doby napájení,
  • kontrolu pneumatik,
  • plynulý styl jízdy.

Od uvedení elektromobilů na trh se ušel dlouhý kus cesty. Dříve by znamenal problém dojezd v zimě, nyní se díky nejnovější technologii posouvá opět o krůčky dál. Jaká bude hudba budoucnosti, to uvidíme, každopádně využijte výše zmíněných rad, abyste mohli pohodlně dojet tam, kam potřebujete.

Zdroj: https://www.westphalec.com/electrical-news/how-to-extend-your-electric-vehicles-range-in-winter/