Při napadení počítače virem je důležité dodržet správný postup

Počet hrozeb ve světě internetu a počítačů roste. Útočníci jsou vynalézaví a využívají různé cesty k napadení svých obětí. Nejčastěji se oběti chytí do pasti prostřednictvím odkazu v e-mailu. Právě z tohoto důvodu by měli být uživatelé seznámeni a proškoleni, jak se chovat v takových situacích, aby nedocházelo k napadení.

Mezi největší hrozby v digitálním světě patří Malware. Jeho cílem je infiltrace do zařízení, získat kontrolu nad ním či získat cenná přihlašovací data, většinou k bankovnímu účtu. Kromě toho dokáže uživateli zavařit tím, že zašifruje data, vymaže soubory nebo dokáže sledovat veškerou vaši aktivitu na počítači.

Mohlo by vás zajímat:  Robotický právník míří k soudu. Americký startup posouvá hranice umělé inteligence zase dál

Druhy Malware

Obecně se malwaru říkalo dříve „viry“. Nyní je Malware skupinou a viry nazývány jeho typem. Jaké viry spadají pod malware? Jsou to názvy, s kterými jste se určitě setkali, mezi nejznámější patří:

  • viry,
  • červi,
  • trojští koni,
  • adware,
  • spyware,
  • ransomware.

Každý z nich škodí systému jiným způsobem. Viry poškozují obecně systém, červi rozesílají nevyžádanou poštu, trojský kůň se maskuje za jiný program, adware sbírá informace o vaší aktivitě, díky čemuž vám zobrazuje nevyžádanou reklamu. Spyware zveřejňuje osobní informace, včetně hesla apod. Ransomware už je velice nepříjemným virem, který zašifruje vaše data a požaduje finanční částku za jejich opětovné zpřístupnění.

Mohlo by vás zajímat:  Problém s načítáním webové stránky může vyřešit promazání mezipaměti. Přinášíme návod pro Windows a Mac
Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky viru

Příznaků zavirování počítače je mnoho. Pokud tedy nemáte vyloženě dosluhujícího veterána, tak mezi nejčastější příznaky patří hlavně problémy s chodem počítače. Zpomalený nebo zasekaný provoz systému. Programy samy od sebe padají nebo se chovají jiným nepředpokládaným způsobem. Internetový prohlížeč zobrazuje jiné stránky, mizí soubory z počítače a mnoho dalších příznaků.

Jak odvirovat počítač

Nejjednodušším způsobem, jak odvirovat počítač, spočívá ve spuštění antiviru. Spusťte antivirový program, a klidně i více, abyste měli vyšší šanci na to, že objevíte vir. Nestačí pouze rychlý scan, ale opravdu hloubkový. Pokud ve výsledku hledání spatříte vir, můžete vir umístit do karantény nebo odstranit.

Mohlo by vás zajímat:  Nízké teploty telefonu nesvědčí. Špatná manipulace ho může dokonce nenávratně poškodit

Další způsob spočívá v použití nouzového režimu se sítí. Ten použijte, pokud vám nelze spustit antivirový program. Do něj se dostanete při rozjezdu počítače při načítání BIOSu nebo přes nabídku start a uvedením zařízení do nouzového stavu.

Zdroj: https://clario.co/blog/how-to-get-rid-of-computer-virus/