V závislosti na tom, jak a k čemu používáte notebook či počítač, se odvíjí i samotný výkon. Můžete zaregistrovat hučení ventilátorů, které se snaží chladit CPU, které by se jinak přehřívalo. Jaké jsou zásady chlazení systému? Pojďme se podívat, jaké nastavení použít pro váš počítač.
Zásady chlazení systému Windows
Jedná se o sadu konfigurací, která udržuje vnitřní teplotu počítače se systémem Windows na ideálních hodnotách automatickým nastavením rychlosti hodin CPU a rychlosti ventilátoru počítače. Čím náročnější operaci počítač vykonává, tím hlučnější je, respektive ventilátory. Existují dva způsoby chlazení (aktivní a pasivní). Aktivní chlazení zrychlí ventilátor, než aby zpomalil procesor. U pasivní možnosti je to naopak čili zpomalí se procesor namísto zrychlení ventilátoru. Záleží na vás, co si vyberete. Každopádně k ušetření baterie můžete zvolit možnost pasivního chlazení.
Jak nastavit zásady chlazení
Veškerá nastavení ohledně chlazení najdete v Ovládacích panelech. Stisknutím kláves Win + S otevřete Windows Search, do textového pole napište „ovládací panel“ a rozklikněte jej. Zde vyhledejte sekci Hardware a zvuk. Pokračujte dále na Možnosti napájení -> Změnit nastavení plánu. Kliknutím na možnost Změnit pokročilé nastavení napájení otevřete nabídku Možnost napájení. Rozbalte položku Správa napájení procesoru kliknutím na „+“ a zobrazí se vám Zásady chlazení systému, to rozšiřte také.
Poté se vám zobrazí zásady chlazení, které můžete změnit z pasivního na aktivní a naopak. Můžete pozměnit zásady u všech možností, nebo jen vybraných, záleží to pouze na vás.
Nastavte si zásady chlazení systému podle sebe
Nejdůležitější ze všeho je znát rozdíl mezi aktivním a pasivním chlazením. Aktivní upřednostňuje výkon, kdežto pasivní hledí více na úsporu baterie. Zásady můžete měnit často, jak jen potřebujete. Když už budete v nastavení, můžete pokračovat v dalších úpravách.
Zdroj: https://www.thewindowsclub.com/change-system-cooling-policy-for-processor-passive-or-active