„Za deset dvě“ už neplatí. Lepší držení volantu ukazují jezdci formule 1

Automobily prošly v posledních letech mnoha změnami. Můžeme vidět obrovské rozdíly mezi auty, která dělí od sebe 20 let, ale také i posledních 5 nebo 10 let. Můžeme si všimnout i nových značek, také otázek a novinek během absolvování řidičského průkazu. Z dřívějších testů si můžeme vybavit, že bylo doporučováno držení volantu metodou „za deset dvě“. Nyní toto pravidlo neplatí a je změněno za „tři čtvrtě na tři“. Dřívější způsob byl ideální, pokud šlo o staré automobily. Novější automobily jsou vybaveny různými posilovači včetně airbagů.

Inspiraci hledejme u pilotů F1

Ještě než se podíváme na doporučenou polohu, jakou používají piloti F1, vidět je mnoho způsobů. Mnoho z nás se už určitě setkalo s řidiči, kteří jezdí s jednou rukou položenou na volantu. Tato poloha je nejméně bezpečná, jelikož v kritickém okamžiku řidič nezíská plnou kontrolu nad vozidlem a také nestihne v daný okamžik správně chytit druhou rukou volant. Nehledě na to, že při srážce vystřelí airbag, který může polámat ruku.

Mohlo by vás zajímat:  Parkování na letní dovolené se vyplatí předem dostatečně naplánovat

Jak bylo naznačeno, inspiraci můžeme najít u profesionálních jezdců formule 1. Profesionální piloti jezdí ve vysokých rychlostech a potřebují o to větší kontrolu nad volantem před různými zatáčkami. Samotní piloti drží volant tak, jak je doporučováno. Tento úchop je také přirozený a uvolněný.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná poloha sedu

Dalším důležitým bodem je správná poloha sezení. Za volantem byste neměli ležet ani být namačkaní a hrbit se. Nejideálnější poloha je taková, kdy pohodlně dosáhnete na pedály a dotýkáte se opěradla celými zády. Pomoci se správným usazením mohou hodinky. Při maximálním natažení rukou byste je měli mít na úrovni volantu.

Pamatujte, že veškeré výše zmíněné rady jsou nesmírně užitečné a mohou vám pomoci v různých kritických situacích. Naučte se držet volant v pozici „tři čtvrtě na tři“, budete tak mít vyšší šanci zvládnout situaci a zmírnit následky nárazu, nehody či zranění.

Zdroj: https://driving-tests.org/beginner-drivers/how-to-hold-a-steering-wheel/