Při dechové zkoušce může přijít překvapení. Test někdy vyjde pozitivně i bez požití kapky alkoholu

Při dechové zkoušce může přijít překvapení. Test někdy vyjde pozitivně i bez požití kapky alkoholu

Nejen u nás, ale také v ostatních zemích se dechové testy používají ve velkém. Jsou to vlastně důkazy, které mohou sloužit u soudu proti obviněným osobám. Neznamená to ale, že nemohou být chybné. Právě dechové zkoušky mohou být falešně pozitivní. Jejich chybovost je velmi vysoká, což může být obrovský problém. Co ale dělat, když výsledek dopadne takhle? Je možné se nějak bránit?

Dechové zkoušky mohou odhalit alkohol v krvi

Jestliže jste požili alkohol, neměli byste sedat za volant vozidla. Pokud jste tak přesto udělali a zastavila vás policie, určitě jste podstoupili dechovou zkoušku. Některé dechové testy ale mohou výsledek mít falešně pozitivní. Alkohol najdete nejen v drincích, ale také v zubní pastě nebo vodě po holení. Není tak snadné odhalit, jestli jste skutečně alkohol cíleně vypili.

Mohlo by vás zajímat:  V metaverzu vzniká nebývalý projekt pro fanoušky Manchester City. Spolu se Sony vytváří virtuální stadion

Falešně pozitivní test může způsobit i použití repelentu proti komárům. Do seznamu ale patří také potraviny. Ty obsahující alkohol mohou mít následky v podobě pozitivního testu. Některé druhy ovoce, pálivé omáčky nebo fermentované nápoje nebo proteinové tyčinky vás mohou dost zklamat, pokud si je dáte a poté jedete vozidlem a musíte foukat.

Zdroj obrázku: Freepik

Některé léky mohou ovlivnit výsledek

Také některé druhy léků mohou negativně ovlivnit výsledek dechové zkoušky. Dávejte si pozor na léky na nachlazení, ale pokud berete léky na astma nebo léky proti vředům, objevit se může pozitivní výsledek testu. I vitaminy vás mohou zazdít a vy musíte počkat na výsledek dalšího testu, nejlépe krevního, který se dělá bezprostředně poté. Jestliže s výsledkem nejste spokojeni, můžete se proti němu odvolat.

Mohlo by vás zajímat:  Používání helem při cyklistice rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory. Statistika ale mluví jasně

Pokud máte cukrovku, může to také ovlivnit výsledek testu. Lidé, kteří trpí refluxem, mohou mít falešně pozitivní výsledek. Nejlepší bude se nechat vyšetřit odběrem krve, který potvrdí, že jste alkohol skutečně nepožili. Mějte ale po ruce číslo na právníka, kdybyste se opravdu dostali do problémů.

Zdroj: https://www.georgehildebrandt.com/blog/2019/03/4-reasons-breathalyzer-tests-give-false-positive-readings/