Vždy pár desítek minut běžel a potom se vypnul. Tento problém s počítačem se poslední týdny začal opakovat. Už jsem to nevydržel, vyhledal nejbližší servis a zavolal tam s tím, že bych chtěl počítač opravit. Technik na druhé straně se mi ale téměř vysmál, že s něčím takovým ani nemusím chodit.
Podívejte se na teploměr
Patrně jsem nebyl první, kdo je s tímhle problémem otravoval. Ostatně bylo mi to hned na začátku hovoru naznačeno. Stejně jako mi bylo doporučeno, abych se podíval na teploměr a zjistil, kolik je venku a také u nás doma stupňů. Chvíli jsem nechápal, proč bych to měl dělat, ale potom mi to došlo. Jednoduše mi bylo naznačeno, že za vypínání může teplota.
Je to normální
Po krátkém rozhovoru s technikem mi bylo jasné, že něco podobného je normální. Tedy, že na 99 % bude na vině vysoká teplota v místnosti, špatná péče o počítač a jeho přehřívání. Jde s přicházejícími vyššími teplotami o tradiční a běžný problém, který se opakuje každý rok. U počítačů a notebooků.
Opravte si ho sám
Co mě trochu šokovalo, byla slova o tom, že si dokážu svůj počítač opravit sám. Pokud jde o IT, nejsem v tomto oboru nijak znalý. Technik ale doslova řekl: „Ani to sem nenoste a vezměte do ruky vysavač.“ Nejprve jsem si nebyl jistý, zda to myslí vážně, ale utvrdil mě, že ano. Sice jsem trochu váhal, ale co jsem měl dělat, když mi PC na klasickou opravu vzít nechtěl.
Už funguje
Takže jsem bočnice počítače odšrouboval a uviděl tu spoušť. Byly tam neuvěřitelné nánosy prachu. Tak jsem vzal do ruky vysavač, na radu technika snížil jeho výkon na minimum, nasadil na ústí hadice kartáček a dal se do práce. Prach postupně mizel, až byl vnitřek počítače v rámci možností zase čistý. Boky jsem nevracel, aby vzduch lépe cirkuloval. Počítač jsem zapnul a najednou – fungoval. Díky mírné aroganci technika jsem ušetřil pár stovek a hlavně vím, co dělat příště.
Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.