V současnosti většina z nás hodně řeší snižování účtů za elektřinu. Mnoho lidí se rozhodlo vytahovat spotřebiče a zařízení ze zásuvky, jakmile je nepoužívají. Je to skvělý trik, díky kterému můžete ušetřit. Věděli jste ale, že elektronická zařízení v pohotovostním režimu potřebují elektřinu? Nejen že vás to stojí peníze, ale také zvětšuje uhlíkovou stopu!
Co je to upíří energie?
Upíří energie je název pro elektřinu, která proudí do zařízení, která v tu chvíli nepoužíváte. Váš počítač, nabíječka, televize i lednice stále využívají elektřinu, i když je zrovna nepotřebujete. U mnoha zařízení nás to ani nenapadne, ale skutečně spotřebovávají energii i v pohotovostním režimu. Podívejme se na dvě z nich, které vás zaručeně zajímají nejvíce.
Nabíječky a počítače
Necháte-li nabíječku v zásuvce, i když právě mobilní telefon nenabíjíte, bude stále spotřebovávat energii. Dobrou zprávou je, že v tomto případě spotřebuje jen nepatrné množství elektrické energie. Jestli ale necháte připojený již nabitý telefon, spotřeba energie vyskočí, což se vám nevyplatí. Proto si na to dávejte pozor.
Notebooky a stolní počítače jsou zařízeními, která v dnešní době používáme hodně i doma. Navíc mnoho lidí doma také pracuje. Jakmile jsou zapojena do zásuvky, budou si brát elektrickou energii, i když je nepoužíváte. Stolní počítač v pohotovostním režimu přitom spotřebuje podobné množství jako televize (maximálně půl wattu). Notebook asi dvojnásobek, takže byste ho měli vypojit, jakmile bude nabitý, stejně jako v případě mobilního telefonu.
Jak škodí pohotovostní režim životnímu prostředí?
Záleží vám na životním prostředí a chcete minimalizovat svou uhlíkovou stopu? Vypojujte své spotřebiče a zařízení ze zásuvky. Nejenže tím ušetříte na účtech, ale také snížíte osobní spotřebu elektrické energie. To povede k tomu, že ji elektrárna nebude muset tolik vyrobit, což znatelně přispěje ke zlepšení životního prostředí.
Zdroj: https://www.zmescience.com/other/feature-post/standby-power-vampire-devices-14042022/