Přehřátí může procesor i zničit. Jeho teplotu lze kontrolovat pomocí jednoduchých programů

Přehřátí může procesor i zničit. Jeho teplotu lze kontrolovat pomocí jednoduchých programů

Dnes se podíváme na to, jak sledovat teplotu procesoru. Je celkem důležité se občas podívat, protože pokud se procesor zahřeje příliš, může trpět výkonem, nebo se dokonce poškodit. A jelikož to není zrovna nejlevnější součástka, měli byste čas od času teplotu opravdu zkontrolovat.

Ve Windows sledujte teplotu za pomoci Core Temp

Pro sledování teploty existují desítky programů, ale právě zmíněný Core Temp je jedním z nejlepších. Je uživatelsky jednoduchý a všechny funkce jsou naprosto dostačující. Tento program vám navíc umožní sledovat teplotu přímo na hlavním panelu systému Windows, takže máte teploty pořád na očích. Navíc pokud teplotu nechcete stále sledovat, můžete si nastavit upozornění, které vám dá vědět, když je teplota příliš vysoká.

Mohlo by vás zajímat:  Bezdrátové nabíjení telefonu je komfortní, má ale i své nevýhody
Zdroj obrázku: Freepik

V Macu sledujte teplotu za pomoci Fanny

Jednoznačně nejlepší aplikace pro monitorování je iStat Menus, který je poskytován přímo firmou Apple, jenže jeho cena je 12 dolarů a ne každý chce platit. Pro ty z vás zde máme vhodnou alternativu zdarma, která se těší obrovské oblibě uživatelů. Její název je Fanny. Stáhněte si tuto aplikaci a v menu pro předvolby si ji nechte umístit do hlavního panelu nabídek. Nyní můžete sledovat všechny teploty rovnou při práci.

Mohlo by vás zajímat:  Robotický právník míří k soudu. Americký startup posouvá hranice umělé inteligence zase dál

Kdy je vlastně teplota příliš vysoká?

Pokud se váš procesor přehřívá, poznáte to celkem snadno. Pokud je teplota vyšší, než je vhodné, procesor vypne vše, co může, a pokusí se teplotu snížit sám. To poznáte tím, že se vám celý počítač začne chovat zpomaleně a začne se sekat. To nastává, když se teplota procesoru přehoupne přes 80 stupňů. Životní limit je někde mezi 95–105 stupni, a jakmile jednou překročíte tuto teplotu, tak je vysoce pravděpodobné, že to nepřežije.

Mohlo by vás zajímat:  Se spolehlivým správcem hesel budou všechna data v bezpečí. Skvělé funkce nabízí i bezplatné programy

Pokud se tedy dostáváte do vysokých teplot, tak se pokuste teplotu co nejrychleji snížit. Například pročištěním větráků nebo použitím teplovodivé pasty.

Zdroj: https://www.softwaretestinghelp.com/top-cpu-temp-monitor/