Starší iPad ještě může znovu ožít. Apple chystá spuštění Linuxu pro tato zařízení

Pokud se vám doma povaluje starší iPad z roku 2013 nebo 2014, pak ho určitě nevyhazujte. Sice již nedostává aktualizace od společnosti Apple, ale část vývojářů pracuje na tom, aby byla tato zařízení stále aktualizovaná a připravená k používání. Pracují totiž na alternativním linuxovém řešení. Zařízení Apple jsou sice navržena tak, aby na nich nebylo možno spouštět jiný OS, ale vypadá to, že s Linuxem se to tentokrát povede.

Jedná se pravděpodobně o distribuci Alpine Linux

Tato malá, ale aktivně vyvíjená distribuce je vytvořena hlavně pro zařízení s Androidem. Vývojáři oznámili, že tento operační systém použili prozatím pouze na starších zařízeních, která mají v sobě čipy A7 a A8. To jsou pro představu například modely iPad Air, iPad Air 2 nebo hned několik generací iPad mini. Dle všeho by mělo být možné tuto linuxovou distribuci spustit na jakémkoliv zařízení obsahujícím čip A7 a A8.

Mohlo by vás zajímat:  Připojte ke své televizi sluchátka jednoduchou cestou. Pomůžou aplikace i Bluetooth
Zdroj obrázku: Freepik

Není to jediný podobný projekt

Projektů, které se zabývají implementací Linuxu na Apple hardware, je více. Další projekt jménem Asahi Linux se věnuje zase čipům M1, které najdeme v počítačích Mac. Třetí projekt nese název Sandcastle a funguje na iPhone 7. Pokud tedy máte starý iPhone 7, pak si na něj můžete v pohodě nahrát operační systém Android. Jen se musíte spokojit s tím, že běží jako aplikace a nespouští se přímo z hardwaru.

Projekty jsou v začátcích a mnohé funkce nefungují

Všechny tyto projekty jsou sice v začátcích, ale na dobré cestě. Nemůžeme očekávat plnou funkčnost, ale na základní používání je to dostatečné. Pokud tedy oželíte podporu USB nebo Bluetooth, které prozatím nefungují, pak na základní používání mohou být tato stará zařízení dobrá. Určitě je to lepší než je prodat za zlomek původní ceny nebo vyhodit.

Mohlo by vás zajímat:  Apple telefony jsou v mnohém napřed, na tyhle funkce ale stále čekáme

Už tak je ale úžasné, že se povedlo něco, s čím se rozhodně nepočítalo. Vypadalo to, že na Apple zařízení nikdy nespustíme nic, co tam původně nepatří.

Zdroj: https://arstechnica.com/gadgets/2022/06/developers-get-linux-up-and-running-on-old-ipad-air-2-hardware/