Plánujete si pořídit použitý iPhone? Nestačí pouhé přečtení popisu, ve skutečnosti jde o mnoho více. Nákup použité elektroniky vyžaduje bystrou kontrolu, abyste předešli následné frustraci z nefunkčnosti. Online nákup použitých iPhonů je jako hraní ruské rulety. Na co si dávat nejvíce pozor před samotným pořízením?
Míra opotřebení
Pokud je dotyčný iPhone starý několik let, pravděpodobně můžete nalézt různé škrábance, odřeniny, zejména pokud se jedná o prodejce, jenž se o mobilní telefon nestaral. Požádejte kupce, aby vám vyfotil mobilní telefon ze všech možných úhlů, včetně objektivu fotoaparátu, anebo jej zkontrolujte rovnou fyzicky, ale nikdy neplaťte předem.
Požadujte veškeré dostupné údaje
Samozřejmostí před samotným nákupem je předání veškerých dokladů ohledně zařízení. Účtenka vám zajistí zjištění předchozího vlastníka a stavu záruky. Podle toho zjistíte, zda se jedná o prvního majitele, nebo ne. V případě, že vám prodejce nemůže nebo nechce předat kopii účtenky, raději se vyhněte takovému nákupu. Dalším důležitým údajem je IMEI, které by mělo být identické s oficiální účtenkou. Většinou bývá vytištěno i na krabicovém obalu od zařízení. V telefonu toto číslo najdete v Nastavení -> Obecné -> Informace -> IMEI.
Kromě IMEI vydává Apple také sériová čísla všem svým zařízením za účelem ověření záruky. Chcete-li zkontrolovat i toto číslo, postupujte jako u IMEI. Dále se zeptejte kupce, zda byly provedeny nějaké opravy, a pokud ano, tak ať vám předloží účtenku. Jakékoliv neautorizované servisy mohou znamenat nahrazení původních dílů jinými, což může narušit autenticitu.
Testujte, testujte a testujte
Požádejte prodejce, aby vám ukázal nebo umožnil vyzkoušet si, že všechna tlačítka a části displeje jsou nezávadné. Velice náchylná bývají tlačítka s Home nebo Touch ID. Další oblasti, které byste měli určitě zkontrolovat, jsou:
- fotoaparát,
- reproduktor,
- mikrofon,
- porty,
- baterie.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/things-to-check-before-buying-second-hand-iphone-online/