Poměry stran při focení a natáčení videí jde zajímavě měnit. Nebojte se experimentovat

Poměry stran při focení a natáčení videí jde zajímavě měnit. Nebojte se experimentovat

Základní poměry stran pro fotografie a videa jsou 16 : 9 a 4 : 3. Poměr těchto stran je vztah mezi výškou a šířkou obrázku. Poměr stran je tedy šířka × výška. Panoramatický snímek má poměr stran 3 : 1 (na každé tři jednotky šířky připadá jedna jednotka výšky). 16 : 9 má širší displej a rám, který je o 78 % širší než vysoký. Oproti tomu má poměr stran 4 : 3 širší rámeček o 33 % než výšku. Jaký zvolíte poměr stran, záleží čistě na vás, ale nejběžnější si ukážeme. Rozhodně se nebojte experimentovat, každému vyhovuje něco jiného, ale základní tipy a rady byste si měli přečíst a vyzkoušet.

Mohlo by vás zajímat:  Propojení telefonu s televizí: jednoduchý návod pro Android i zařízení Apple

Fotografie

Pro zachycení více obsahu se hodí poměr stran 4 : 3, který je i kompatibilní s tiskem a weby sociálních médií. Některé platformy, jako je Instagram, se chovají jinak. Bez ořezu fotky nemůžete vložit obrázek 4 : 3 do feedu, ale můžete zveřejnit obrázek v poměru 16 : 9. Jestli zveřejňujete raději fotky na výšku, pak jsou 16 : 9 vhodnější variantou, v druhém případě budou v horním a spodním rohu přidány matné pruhy. Někteří fotografové doporučují fotit v poměru stran 3 : 2, který se dá zvolit v Nastavení, alespoň u iPhonů ano.

Mohlo by vás zajímat:  Problémy se spuštěním externího disku jsou většinou banality. Najít řešení trvá jen pár minut
Zdroj obrázku: Freepik

Videa

Pro natáčení videí je nejvhodnější poměr stran 16 : 9 kvůli displejům ostatních zařízení, jako je televizor, tablet, telefon a monitor. Nemusíte tak ořezávat jako u poměru 4 : 3. Formát 16 : 9 využívá třeba YouTube.

Jaké poměry stran tedy nastavit?

Správný poměr stran závisí na typu projektu, který natáčíte. Pro fotografie zvolte 4 : 3 a 16 : 9 pro natáčení videí. Jedná se o dobrý standard, se kterým určitě neprohloupíte. Tím vás ale nechceme odrazovat od experimentů, koneckonců trénováním a zkoušením různých variant získáte zkušenosti, které můžete poté využít a díky kterým pak rozeznáte správný formát.

Mohlo by vás zajímat:  Anonymní režim soukromí nezajistí. Stopy brouzdání internetem je nutné vymazat dodatečně

Dobrým tipem je zkusit nafotit většinu fotek v poměru 4 : 3 a ponechat některé v popředí prázdné pro případ, že byste je potřebovali oříznout na 16 : 9 pro sociální média. Videa točte určitě v poměru 16 : 9, pokud není potřeba jinak.

Zdroj: https://www.shutterstock.com/blog/common-aspect-ratios-photo-image-sizes