Pod mořskou hladinou bylo otestováno první datové centrum. Microsoft sdělil první skvělé výsledky

Pod mořskou hladinou bylo otestováno první datové centrum. Microsoft sdělil první skvělé výsledky

První datové centrum od Microsoftu bylo otestováno pod mořským dnem a přináší opravdu výborné výsledky, které možná do budoucna zajistí, že takových center vznikne po celém světě mnohem více.

Společnost Microsoft zahájila v roce 2014 projekt jménem Natick. Jeho cílem je umístění datových center na mořské dno. Tento experiment běžel osm let a nyní se objevily první výsledky. Kontejner, který byl od roku 2015 usazen na mořském dně, byl vytažen z hloubky přibližně 35 metrů. Od té doby byl podroben výzkumu a dorazily k nám první výsledky, které jsou více než pozitivní.

Mohlo by vás zajímat:  Prodej starého Android telefonu může přivodit nečekané problémy. Na několik věcí je třeba pamatovat

Proč by měla být tato centra pod mořem?

Hlavním důvodem, proč by se měla tato datová centra nebo servery umísťovat na mořské dno, jsou chlazení. Náklady jsou opravdu vysoké a ponořením takto hluboko prakticky vymizí, jelikož mořská voda dokáže tato zařízení zchladit dokonale na potřebnou teplotu. Kromě ušetření peněz to má samozřejmě i ekologický přínos, jelikož není spotřebována žádná zbytečná energie navíc. Co se týče spolehlivosti, ta dosahuje až osminásobku oproti umístění na souši.

Mohlo by vás zajímat:  Aplikace spuštěné na pozadí mají různý vliv na spotřebu baterie telefonu
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou další výhody umístění pod hladinu?

Těch je hned několik. Rozhodně tou největší z nich je vysoká energetická účinnost. Ta je způsobena jak jinak než sníženou potřebou chlazení. Oblast, kde byl experiment prováděn, je zásobována pouze obnovitelnou energií ze solárních a větrných elektráren. Můžeme tak vidět, že umísťování těchto datových center nebo serverů do pobřežních oblastí umožní budovat je za opravdu nízkých nákladů na provoz.

Dle všech dostupných výsledků a měření za poslední roky si je Microsoft jistý, že podvodní serverovny jsou rozhodně přínosem. Jednak jsou opravdu spolehlivé a navíc k provozu využívají mnohem méně energie, než je tomu u center na souši. Kdo ví, možná jich bude za pár let po celém světě mnohem více.

Zdroj: https://news.microsoft.com/innovation-stories/project-natick-underwater-datacenter/