Defragmentace zrychlí systém Windows s HDD disky

Problémy s OS Windows jsou vždy frustrující. Jste zvyklí na nějaký standard, a než se nadějete, systém se postupem času zpomaluje, až je situace neúnosná. Na tyto problémy lze vyzrát hned několika způsoby, ale my si rozebereme právě defragmentaci. Proč jsme si vybrali zrovna ji?

Defragmentace

Defragmentace je účinný nástroj, jenž zrychlí činnost OS Windows. Rozhodně se jedná o příjemnější záležitost u nových Windows, než tomu bylo u Windows XP a starších verzí. Je nutno však dodat, že tento nástroj lze využít pouze u HDD disků. Veškerá data jsou ukládána do rotujících ploten v sekvencích. Defragmentace odstraní špatné segmenty a všechny ostatní dostupné bloky se spojí, a tím se zrychlí činnost zápisu, čtení disku a celkově tak OS Windows.

Mohlo by vás zajímat:  Víte, k čemu vaše dítě využívá notebook?

Pouze pro HDD

Tento nástroj lze použít pro disky HDD, nikoliv pro SSD. SSD disky fungují totiž na úplně jiném principu než právě HDD disky. SSD disky jsou rychlejší a nepoužívají žádné pohyblivé části. Systém tak může číst bloky dat rychle, aniž by musel pomocí defragmentace seřizovat bloky.

Zdroj obrázku: Freepik

Začínáme

Největší rozdíl oproti XP Windows a starším je, že defragmentace je automaticky spouštěna. Možná vás proto překvapí, když najedete do tohoto nástroje, že uvidíte čas provedené operace před chvílí. Nicméně je stále lepší, když si sami ověříte, zda tato defragmentace proběhla. Stačí zadat do vyhledávače „defrag“ a zvolte Defragmentovat a optimalizovat disky. U každého disku uvidíte stav a datum poslední defragmentace. Pokud budete chtít, defragmentaci můžete provést manuálně.

Mohlo by vás zajímat:  Nový standard Qi2 zlepšuje bezdrátové nabíjení

SSD údržba

Jak bylo zmíněno, defragmentace je určená pouze pro HDD disky. Jak ale zrychlit a optimalizovat SSD disk? Pro SSD disky je určena funkce TRIM. Ta funguje na principu trvalého mazání dat, aby se urychlil zápis souborů. Tuto funkci se vyplatí použít pouze tehdy, když nastane nějaká chyba, jinak vám může spíše uškodit než pomoci.

Zdroj: https://www.seagate.com/support/kb/how-to-defragment-a-hard-drive-in-windows-184571en/