Objevily se u vašeho počítače problémy? V tom případě může být na vině váš pevný disk. Dneska se zaměříme na defragmentaci disku v systému Windows 10.
Čím déle váš počítač funguje bez údržby, tím pomalejší se může zdát. Proto už je pravděpodobně čas se do toho pustit. Defragmentace patří mezi nejdoporučovanější úkony, když počítač začne zpomalovat. Je to otázka pár minut a je dost pravděpodobné, že se vám podaří zrychlit počítač. Nezapomínejte ovšem, že defragmentace slouží pouze pro HDD. Novější disky typu SSD se nedefragmentují.

Jak začít s defragmentací?
Na rozdíl od starých verzí systému Windows už je u desítek tento proces celkem pohodlný a rychlý. Navíc pokud jste v nastavení systému nic neměnili, pak defragmentace probíhá automaticky v určitých intervalech. Je tedy možné, že nebude potřeba, abyste něco dělali. Pokud máte ovšem defragmentaci vypnutou, pak napište jednoduše do nabídky start slovo defragmentace a v novém okně, které vám vyskočí, se řiďte uvedeným postupem.
- Vyberte možnost „defragmentovat a optimalizovat disky“.
- Ze seznamu disků (pokud jich máte více), vyberete ten, který se má defragmentovat.
- Spusťte defragmentaci.
- Počkejte, až dosáhne 100 procent, a potvrďte dokončení.
- Nyní je váš disk defragmentovaný a pravděpodobně i rychlejší, než byl.
Pokud ovšem nemáte v PC klasický HDD disk, ale pouze SSD, tak tady, jak jsme již uváděli, defragmentace nepomůže, jelikož SSD disk funguje na jiné bázi. Ty se udržují jinak. Jedná se o metodu TRIM, která maže stará nepoužívaná data, která jsme již smazali, a tím se zrychlí zápis souborů. Ovšem tento proces také probíhá automaticky a rozhodně byste do něj neměli zasahovat, pokud nevíte, co děláte.
Pokud se ani po defragmentaci nic nezměnilo, pak bude problém pravděpodobně jinde a můžete si tedy přečíst některý z našich dalších článků, kde se věnujeme zrychlování počítačů.
Zdroj: https://www.laptopmag.com/articles/defragment-hard-drive-windows