Kazachstán zvedá daň z elektřiny pro těžaře kryptoměn. Cílem je zmírnit energetickou krizi

Kazachstán zvedá daň z elektřiny pro těžaře kryptoměn. Cílem je zmírnit energetickou krizi

V Kazachstánu se zvyšuje daň z elektřiny na popud prezidenta Tokajeva. Obzvláště na pozoru by se měli mít těžaři kryptoměn. Ti se budou muset do 19. března přihlásit a získat potřebné dokumenty.

Jelikož energetická krize je po celém světě, v Kazachstánu se rozhodli pro drastické řešení. Jedním z nich je zvýšení daně za elektřinu pro těžaře kryptoměn. Všechny společnosti a podniky, které se zabývají těžbou kryptoměn, mají nařízeno se do 19. března přihlásit příslušným orgánům a identifikovat se. Tyto firmy budou nově potřebovat licenci ke své činnosti a už se nevyhnou tomu, aby platili odpovídající daň.

Mohlo by vás zajímat:  Vývoj obnovitelných zdrojů energie pokračuje, možnosti se rozšiřují

Kazachstán je druhým největším těžařem bitcoinu na světě

Identifikace a licence ale nejsou jedinými podmínkami, které nyní budou kryptotěžaři mít. Nově budou muset platit i poplatky za svá zařízení a budou se muset řídit předpisy pro těžbu kryptoměn, které budou vypracovány nejpozději do začátku dubna tohoto roku. Není náhodou, že se tyto změny odehrávají zrovna v Kazachstánu, protože ten se po zastavení těžby v Číně v roce 2021 stal druhým největším světovým centrem pro těžbu kryptoměn, speciálně bitcoinu.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit na vytápění není složité. Někdy stačí nastavit správně termostat a zbytečně nepřetápět
Zdroj obrázku: Freepik

Obrovská spotřeba elektřiny na těžbu kryptoměn

Těžba kryptoměn je energeticky velmi náročná, a proto bylo přistoupeno k tomuto kroku. Okamžitá regulace, identifikace a zdanění těchto firem by mělo řešit narušování distribucí elektřiny. Ročně bylo zjištěno tisíce případů nelegálních těžařů, kteří staví stroje na těžbu a spotřebovávají elektřinu načerno. Firmy a společnosti, které se nepřihlásí, budou po 19. březnu pokutovány a tyto částky rozhodně nebudou malé.

Očekává se, že spousta společností toho zanechá. Jelikož těžba je opravdu náročná a drahá, tak by se některým po zvýšení daně nemusela vyplatit. A tím by se dosáhlo snížení energetické náročnosti, což je plánem tohoto nařízení.

Zdroj: https://www.rferl.org/a/kazakhstan-tax-cryptocurrency-mining/31705056.html