Nejlepší izolační materiál na světě vědci inovují již téměř 100 let. Aerogely čeká vesmírná budoucnost

Nejlepší izolační materiál na světě vědci inovují již téměř 100 let. Aerogely čeká vesmírná budoucnost

Aerogely jsou jedny z nejlehčích pevných materiálů, které doposud známe. Pomocí rozpouštědla a polymeru vznikne gel, ze kterého se odstraní veškerá kapalina, která je nahrazena vzduchem. Tato pevná průsvitná látka je právem považována za jeden z nejlepších izolačních materiálů na světě.

Co vlastně aerogely jsou a kdy byly vynalezeny?

Aerogely byly vynalezeny již ve třicátých letech dvacátého století, ale pracuje se na jejich zdokonalování dodnes. Například výzkumné středisko NASA v Clevelandu již přišlo s několika novými typy aerogelů, které nabízejí nové možnosti a využití. Díky tomu, že jsou extrémně porézní, mají póry velikosti nanometrů, které nejsou pro lidské oko viditelné, slouží jako perfektní a velmi účinná izolace.

Mohlo by vás zajímat:  Seriál The Last of Us trhá rekordy. Svět her ale nabízí i jiné tituly, které by stály za zfilmování
Zdroj obrázku: Freepik

Aerogely a jejich inovace

Samotná NASA a její průmysloví partneři dlouhá léta zkoumají použití nejrůznějších typů těchto aerogelů. Za tu dobu již vyvinuli dvě špičkové metodiky, které vytvářejí ještě mnohem lepší aerogely, než jsme znali doposud. Takto vylepšené materiály mají stejné vlastnosti jako jejich předchůdci, ale mohou být například průsvitné nebo pevnější. Pokusili se také vytvořit aerogely pouze za použití polymerů, což se povedlo, a vznikl opravdu pevný a flexibilní materiál, který plánují využít pro vesmírné projekty.

Mohlo by vás zajímat:  Velké srovnání pro hraní: notebook, stolní počítač a konzole

Budoucnost aerogelů

Do budoucna se s těmito aerogely rozhodně počítá. Díky svým vlastnostem se plánuje více používání i mimo naši planetu. Tyto lehké a odolné materiály výborně slouží i při vesmírných výzkumech a jejich izolace je dostačující i pro pobyt na jiných planetách. O tomhle materiálu rozhodně v budoucnu ještě uslyšíme.

Je až neuvěřitelné, co všechno lidé dokážou vyrobit, a tyto materiály jsou toho jen dalším důkazem. Kdo ví, co všechno bude možné díky těmto aerogelům ještě dokázat!

Zdroj: https://www.scienceabc.com/pure-sciences/what-is-the-lightest-material-yet.html