Města budoucnosti jsou známý pojem, ale slyšeli jste už někdy o vesnicích budoucnosti? Pokud ne, tak vám dnes o nich dáme pár zajímavých informací.
Chytré vesnice jsou vlastně vesnice nebo komunity místních, které každý den využívají digitální technologie a jiné inovace. Tím se prakticky zlepšuje kvalita jejich každodenního života a zvyšuje to i celkovou úroveň obce. Pro každého z nás je důležité, abychom měli vysokou kvalitu života, místní zdroje a veřejné služby. Což je za pomoci těchto nových technologií je mnohem jednodušší.
Pandemie urychlila projekty chytrých vesnic
Během pandemie se za poslední roky rapidně snížil počet sociálních kontaktů, a to i na venkově. Lidé byli zavření doma. Prakticky všechny hromadné akce byly zrušeny nebo přesunuty na internet, práce se začala dělat na dálku z domova a lidem nezbylo nic jiného než být se svými známými v kontaktu alespoň za pomoci chytrých technologií. Tato pandemie také přispěla k nebývalému rozvoji těchto chytrých vesniček a začalo se o ně zajímat čím dál tím více států.
Zařazení konceptu chytrých vesnic v EU
Dle všeho to momentálně vypadá tak, že Evropská unie by mohla v nejbližších měsících zařadit koncepty těchto chytrých vesnic do plánů zemědělské politiky. Což by v praxi znamenalo, že za pomoci nejnovějších digitálních technologií by do roku 2027 vznikla podpora pro zemědělství a odvětví okolo něj pro všechny členské státy. Nejrůznější příspěvky a výměna technologií by z těchto chytrých vesnic udělala opravdu vyhledávaná a lukrativní místa.
Nejdále jsou v tomto rozhodně státy Slovinsko a Finsko a ty také nadále udávají směr, jakým by se mohly tyto projekty dále vyvíjet. Ovšem nejdůležitější pro správný chod jsou samozřejmě sociální inovace a aktivity, které nepožadují chytré technologie, ale zapojení samotných obyvatel, což je občas ta největší výzva.
Zdroj: https://www.managenergy.net/node/1182