Koncept chytré vesnice zažívá boom. Moderní projekty ukazují, jak dokážou technologie proměnit život

Koncept chytré vesnice zažívá boom. Moderní projekty ukazují, jak dokážou technologie proměnit život

Města budoucnosti jsou známý pojem, ale slyšeli jste už někdy o vesnicích budoucnosti? Pokud ne, tak vám dnes o nich dáme pár zajímavých informací.

Chytré vesnice jsou vlastně vesnice nebo komunity místních, které každý den využívají digitální technologie a jiné inovace. Tím se prakticky zlepšuje kvalita jejich každodenního života a zvyšuje to i celkovou úroveň obce. Pro každého z nás je důležité, abychom měli vysokou kvalitu života, místní zdroje a veřejné služby. Což je za pomoci těchto nových technologií je mnohem jednodušší.

Mohlo by vás zajímat:  Vstříc zelené energii: mistrovské dílo na Tchaj-wanu může inspirovat celý svět

Pandemie urychlila projekty chytrých vesnic

Během pandemie se za poslední roky rapidně snížil počet sociálních kontaktů, a to i na venkově. Lidé byli zavření doma. Prakticky všechny hromadné akce byly zrušeny nebo přesunuty na internet, práce se začala dělat na dálku z domova a lidem nezbylo nic jiného než být se svými známými v kontaktu alespoň za pomoci chytrých technologií. Tato pandemie také přispěla k nebývalému rozvoji těchto chytrých vesniček a začalo se o ně zajímat čím dál tím více států.

Mohlo by vás zajímat:  Snižte spotřebu lednice pomocí několika jednoduchých tipů
Zdroj obrázku: Freepik

Zařazení konceptu chytrých vesnic v EU

Dle všeho to momentálně vypadá tak, že Evropská unie by mohla v nejbližších měsících zařadit koncepty těchto chytrých vesnic do plánů zemědělské politiky. Což by v praxi znamenalo, že za pomoci nejnovějších digitálních technologií by do roku 2027 vznikla podpora pro zemědělství a odvětví okolo něj pro všechny členské státy. Nejrůznější příspěvky a výměna technologií by z těchto chytrých vesnic udělala opravdu vyhledávaná a lukrativní místa.

Nejdále jsou v tomto rozhodně státy Slovinsko a Finsko a ty také nadále udávají směr, jakým by se mohly tyto projekty dále vyvíjet. Ovšem nejdůležitější pro správný chod jsou samozřejmě sociální inovace a aktivity, které nepožadují chytré technologie, ale zapojení samotných obyvatel, což je občas ta největší výzva.

Zdroj: https://www.managenergy.net/node/1182