Možnost rychlého nabíjení, kterou dnes nabízí snad všechny mobilní telefony od různých značek je z velké části velmi oblíbená a jde o pozitivní funkci. Na druhou stranu se však objevují názory, že tento rychlý cyklus nabíjení negativně ovlivňuje celkovou životnost baterie. Ve výsledku tak mnoho lidí říká, že rychlé nabíjení poškozuje baterii. A je to skutečně pravda? Na to se podíváme v tomto článku.
Lithium-iontové baterie
Snad každý mobilní telefon je vybaven lithium-iontovou baterií. Tato technologie nabízí mnoho výhod. Do malých rozměrů je možné dostat poměrně slušnou kapacitu a při správném zacházení dochází k žádnému výraznějšímu poškození. V kombinaci s funkční rychlého nabíjení tak jde o nedílnou součást dnešních moderních zařízení, které nám pomáhají zpříjemňovat život.
Pohodlné rychlé nabíjení
Díky rychlému nabíjení je možné dostat do mobilního telefonu všechnu energii již za pár desítek minut. To je mnohdy velký rozdíl v porovnání s nabíjením, které musí trvat několik dlouhých hodin. Aby však mohlo rychlé nabíjení fungovat správně a nepůsobilo více škody než užitku, musí být dobře nastaveno. Většina výrobců si s tím dokáže poradit. Rychlé nabíjení totiž nejdříve rychle doplní hlavní část energie a zbývajících několik pár procent doplňuje pomaleji s ohledem na optimální procesy baterie. Tento princip zároveň chrání před přehříváním.
Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad
Aby bylo rychlé nabíjení bezpečné, funkční a nijak neničilo samotnou baterii, stačí dodržovat několik jednoduchých zásad, které vám s tím pomohou. Nikdy nenechávejte vybít své mobilní zařízení na méně než 10 %. A pro každé nabíjení se snažte využívat originální nabíječku a nabíjecí kabel. Pro lepší ochranu baterie telefon nevystavujte ani příliš vysokým teplotám, které mají negativní vliv právě na baterii a mohou způsobovat rychlejší vybití.