Teflon je nebezpečný pro ptačí mazlíčky. Toxický plyn zcela poškodí jejich plíce

Toxicita polytetrafluorethylenu (PTFE) je správný název pro riziko otravy teflonem. U ptactva obvykle tato otrava probíhá nenápadně, ale rychle. Prvním příznakem může být zhoršené dýchání a odpadávání z bidýlka s následnou smrtí. Toxicita PTFE je způsobena zahřátím nepřilnavého povrchu na určitou teplotu. Tuto otravu nezpůsobuje pouze nádobí, ale také tepelné lampy. Ve výsledku jakékoliv přehřátí teflonového povrchu může mít fatální dopady pro vašeho mazlíčka a také člověka, příznaky jsou podobné chřipce. K otravě teflonem dochází zhruba po roce vystavení toxinu.

Příznaky otravy teflonem u ptáků

Mezi hlavní příznaky patří potíže spojené s těžkýmchraplavým dýcháním, můžete sledovat také problémy s koordinací a sípání, rozrušené pohyby, pád z bidýlka a menší ptáci podléhají těmto látkám snáze a rychleji.

PTFE se nachází v mnoha produktech, takže jako prevence fungují prostory, které jsou dobře větrané. Kromě nepřilnavých pánví je teflon součástí toustovačů, chlebníkůvaflovačů. Vysoko na seznamu nebezpečných produktů jsou také samočisticí trouby. Kávovary a horkovzdušné popkornovače také vypouští plyn.

Mohlo by vás zajímat:  Dezinformace se na nás valí ze všech stran. Nezávislé weby uvádí věci zase na pravou míru
Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny

Tento povrch uvolňuje látky, které nejsou pouhým okem viditelné, takže správné větrání je nezbytné pro udržení zdraví mazlíčka. Teplo z vaření na teflonu při vysokých teplotách (nad 120 °C) aktivuje plyn a teflonový povlak se rozpadá a uvolňuje toxické částice a plyn. Plíce ptáka krvácí a plní se tekutinou, která vede k udušení, což následně vede k nepříjemné smrti.

Léčba

Neexistuje žádná léčba ani protijed, které by potlačily otravu teflonem. Ptáci mají velice citlivý dýchací systém, takže toxicita z expozice teflonu je rychlá. Po příjezdu na kliniku okamžitě nastupuje pomoc. Mazlíček je umístěný do kyslíkové klece a někdy jsou podávaná antibiotika a diuretika k vypláchnutí tekutiny z plic ptáka. Nicméně ani tento postup není zaručený, že zachrání vašeho mazlíčka.

Zdroj: https://www.petinsurance.com/healthzone/pet-health/pet-toxins/teflon-poisoning-in-birds/