Mailem se malware šíří jako lavina. Rozpoznejte škodlivý soubor a ochraňte svá data včas

Mailem se malware šíří jako lavina. Rozpoznejte škodlivý soubor a ochraňte svá data včas

Pokud jde o e-mail, existuje mnoho způsobů, jak může útočník napadnout svou oběť. Škodlivé odkazy, přesvědčivost textu a nebezpečné přílohy se používají k okrádání potencionálních obětí. Útočníci se snaží dostat k citlivým datům a financím.

Vedete svůj e-mail už nějakou dobu a chodí vám různé newslettery a další zprávy z různých stránek, kde jste zaregistrováni? Jenomže pozor, ne všechny přílohy (dokumenty, zvukové soubory a obrázky) je nutné otevírat. Škodlivé přílohy mohou za šíření malwaru zařízením. Každý malware je specifický, záleží na jeho škodlivosti. Jak se tedy zachovat v případě kontroly e-mailů?

Mohlo by vás zajímat:  Darujte pod stromeček vzpomínky. Vše o společném přátelství získáte z Facebooku na jedno kliknutí

Analyzujte typ souboru a zkontrolujte obsah

Začněte tím, že zkontrolujete přílohy a jejich přípony. Existuje mnoho typů souborů, například s koncovkami .jpg, .zip nebo .pdf, které značí obrázek, zkomprimovaný soubor, respektive PDF soubor. Pokud má příloha koncovku .exe, .vbs, .scr, .cmd a .js, zpozorněte. Soubory v těchto koncovkách stojí za šířením malwaru.

Ještě předtím ale zkontrolujte samotný obsah e-mailu. Jestliže vám odesílatel píše o PDF souboru, ale v příloze vidíte pouze zvukovou stopu, je něco špatně.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkontrolujte adresu odesílatele

Kromě obsahu samotného e-mailu můžete poznat nebezpečný e-mail i na základě odesílatele. Útočník nemůže sice přímo replikovat a používat adresu důvěryhodného zdroje, ale může se pokusit o její napodobení.

Mohlo by vás zajímat:  Umělá inteligence se vyvíjí raketovým tempem. Současně probíhá několik hlavních trendů

Antispam

Většina poskytovatelů e-mailů nabízí nějaký druh antispamové funkce, která odfiltruje potencionálně škodlivé e-maily z hlavní doručené pošty a umístí je do složky se spamem. I když tyto antispamové protokoly nejsou dokonalé, tak vám mohou pomoci vyhnout se nebezpečným zprávám, a tím i nebezpečným přílohám. Někdy se ale může stát, že se některé nezávadné e-maily mylně objeví ve spamu.

Existují také skenovací programy. Tyto programy mohou skenovat přímo za vás. Díky tomu lze velmi rychle a snadno ověřit, zda je e-mail bezpečný, nebo ne. Některé antivirové programy jsou dodávány s funkcemi skenování příloh. Můžete si také samostatně stáhnout skenery příloh, pokud vybraný antivirový program tuto možnost nenabízí. Za zmínku stojí:

  • VirusTotal,
  • Online Scanner.
Zdroj: https://gatefy.com/blog/malicious-emails-tips-recognize-them/