Soubory na USB flash disku je možné ochránit několika způsoby

Bezpečísoukromí jsou jedním z nejcennějších prvků v dnešním světě plném sledovací techniky. USB flash disky jsou nesmírně důležitými hráči na poli uchovávání dat. Zaručit ochranu na těchto zařízeních je možné hned několika způsoby. Jistota je jistota, jak se říká. Nabízí se tedy možnost zaheslovat jednotlivé soubory nahrané na USB flash disku. Mnoho programů, včetně dokumentů ExcelWord, můžete uložit prostřednictvím šifrování. Například ve Wordu stačí přejít v otevřeném dokumentu do Soubor -> Informace -> Zamknout dokument -> Šifrovat heslem. Proveďte požadované kroky a zadejte heslo.

Mohlo by vás zajímat:  Mrazivé počasí škodí baterii v telefonu. Chránit ji můžeme základní prevencí

Šifrovaný oddíl

Existuje spousta nástrojů a programů sloužících pro šifrování souborů. Většina z těchto nástrojů požaduje práva správce. Rohos Mini Drive funguje bez ohledu na to, zda máte v daném počítači práva správce, nebo ne. Funguje ve spolupráci s Windows 10/11, Linux i macOS. Bezplatná aplikace dokáže zabezpečit oddíl o velikosti 8 GB. Přenosný prohlížeč Rohos Disk Browser můžete nainstalovat přímo na flash disk, takže nebudete potřebovat šifrovací ovladače na koncovém zařízení. V úvodní obrazovce vyberte možnost Šifrovat jednotku USB, vyberte jednotku, zadejte heslo a potvrďte.

Mohlo by vás zajímat:  Sdílejte svou polohu s kýmkoli a kdykoli. S Google Maps se ve světě neztratíte
Zdroj obrázku: Freepik

7-zip

Archivní programy, jako například 7-Zip, umožňují rovněž zašifrování dat pomocí hesla. Nainstalujte si 7-Zip a spusťte jej. Pravým tlačítkem na myši klikněte na soubor nebo složku nacházející se na USB disku. V nabídce vyberte Další možnosti a pokračujte dále na 7-Zip -> Přidat do archivu, zvolte formát, zadejte heslo a potvrďte. Program stahujte na tomto odkazu.

Stejnou metodou můžete postupovat i u dalších archivních nástrojů. Například WinRAR funguje na podobném způsobu. Stačí vybrat jednotlivé soubory, přidat je do archivu a poté archiv zaheslovat. Aplikaci stahujte na tomto odkazu.

Mohlo by vás zajímat:  Google neustále shromažďuje osobní údaje. Vždy existuje bezpečnější alternativa

Další způsoby

Možností je daleko více, samozřejmě. Záměrně byly vybrány tyto dvě, respektive tři, aby se ukázaly odlišné postupy. Nastavení hesla v dokumentech nebo v archivních programech se jeví jako jednodušší způsob než použití nejrůznějších programů. Jestli jste uživatelsky zběhlí a zajímají vás další způsoby, vyzkoušejte například ještě:

  • VeraCrypt,
  • CryptSetup (Linux),
  • šifraci po naformátování v Disk Utility u Apple zařízení.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/how-to-password-protect-your-usb-stick-3-easy-ways/