V budoucnu budeme moci potkávat obří plovoucí fotovoltaické elektrárny, které zamezí tomu, že budou lidé a země závislé na fosilních palivech. Tuto skutečnost uvedla společnosti SolarDuck a podepsala smlouvu s vývojářem, který má tyto solární farmy vytvořit. Projekt by se měl vypracovat během následujících několika let.
Solární farmy budou umístěny v Nizozemsku a daleké Asii
První plány jsou již jasné. Plovoucí elektrárny budou umístěné v Nizozemsku a také jihovýchodní Asii. Dvě společnosti je budou vyvíjet tak, aby se tato technologie dostala do všech regionů světa, kde mají vysoké sluneční záření, ale nedostatek půdy, kam by se daly solární panely umístit. Do roku 2023 budou postaveny články s výkonem 5 MWp. Jedná se o jednotku špičkového výkonu.
Ten se dá očekávat pouze za ideálních podmínek. Mezi ně patří malá nebo vůbec žádná oblačnost, bez dalších výkyvů počasí. Nesmí se mechanicky nic porušit. Jeden megawatt se bude rovnat 1 000 000 wattů špičkového výkonu. SolarDuck společně s další firmou Pondera chce do roku 2025 postavit elektrárny o celkovém výkonu 555 MWp.
Plovoucí solární elektrárna již byla otestována
Generální ředitel SolarDuck Koen Burgers prozradil, že je ze spolupráce s firmou Pondera nadšený. Našli v něm partnera, který nejen mluví o svých ambicích, ale také se rozhodl do projektu vstoupit a veškeré plány uskutečnit. Společnost má dlouhý a trvalý odkaz, který chtějí rozšířit právě solárními elektrárnami, které budou plout na vodě.
Již začátkem tohoto roku se společnost SolarDuck rozhodla otestovat plovoucí solární elektrárnu s názvem Demonstrator. Ta byla umístěna proti proudu, aby se mohla vyzkoušet odolnosti vůči větru, který se na otevřeném moři objevuje. Další varianty této elektrárny ale budou mnohem větší a měly by odolat síle hurikánů, které se nejčastěji vyskytují na Floridě nebo Bermudách.
Zdroj: https://theconversation.com/floating-solar-farms-could-cool-down-lakes-threatened-by-climate-change-157987