Fotoaparáty v mobilních telefonech se stále zlepšují. V mnohém překonaly digitální zrcadlovky

Pro mnoho lidí má profese fotografa kouzlo i proto, že mohou vystavovat na odiv vybavení za desítky, někdy dokonce stovky tisíc. Znáte to, na svatbě nebo třeba na sportovním utkání se objeví někdo s objemnou taškou přes rameno. Z ní začne vytahovat různé objektivy, z nichž některé vypadají pomalu jako hvězdářské dalekohledy pro nadšené amatéry. Z vytažených komponent poskládá fotoaparát vhodný pro daný moment a zaujme svou pozici. Lidé kolem si nemohou pomoci a se zájmem si prohlíží člověka, který dokáže zvěčnit kouzlo okamžiku na technicky i formálně dokonalé fotce. Teď se zdá, že je s tím konec. Pokud tedy nejste fotografický snob.

Mohlo by vás zajímat:  ChatGPT pomůže zorientovat se na trhu s kryptoměnami

Telefony umí víc

Hlavní devízou chytrých telefonů je, že jsou chytré. Zatímco zrcadlovka za fotografa neudělá nic, nanejvýš sama zaostří a vytáhne nějakou část barevného spektra, mobily mají přednastavené chytré filtry. Umí najít obličeje a ve většině případů poznají, co se asi chystáte vyfotit. Příslušnou část obrazu přitom snímají kvalitněji s ohledem na podmínky a okolnosti, než byste to dokázali bez nich. I díky tomu není pořízení skvělé fotografie na mobil žádná věda. Na mobilu lze navíc fotografie relativně snadno hned po pořízení dále editovat, případně rovnou sdílet.

Mohlo by vás zajímat:  Stadion ve tvaru obrovského stanu vyroste v Kataru
Zdroj obrázku: Freepik

Na co se zatím mobily nehodí

Navzdory výše uvedeným výhodám nejsou fotomobily dokonalé. Stále ještě vám příliš neposlouží, pokud chcete fotit s velkým zoomem, a většinou nejsou vhodné ani na makroskopické snímky nebo na vysokou frekvenci fotografií. Poslední uvedené sice některé mobily zvládnou, ale přijdete o benefity zmíněné v minulém odstavci.

Co na to digitální bezzrcadlovky?

Bezzrcadlovky neboli digitální fotoaparáty bez zrcátka zatím ještě nenabízí takové možnosti jako fotomobily, ale je jen otázkou času, kdy je do nich výrobci začnou implementovat. Ale než se tak stane ve velkém, chytré telefony udělají několik dalších kroků vpřed a klasické zrcadlovky v souboji s nimi ještě o kousíček ztratí.

Zdroj: https://amateurphotographer.com/buying-advice/smartphone-vs-digital-camera-which-is-better/