Dnešní moderní spotřebiče dokáží ledacos. Většina z nich je vybavena Stand-by režimem (pohotovostním režimem). Spotřebič v tomto stavu nevykonává sice svou hlavní funkcí, ale je tzv. „připraven“. Jedním stiskem lze obnovit činnost zařízení přesně tam, kde jste skončili. Nebo jej uvést do provozu, aniž byste čekali několik minut, dokud nebude zařízení připraveno. Na druhou stranu tento komfort něco stojí, a to spotřebu čili peníze.
Snížení spotřeby energie, díky vypínání pohotovostního režimu
Věděli jste, že ročně mohou spotřebiče v pohotovostním režimu spotřebovat okolo 500 kWh, což je při ceně 8 Kč za kWH ročně až 4 000 Kč? V pohotovostním režimu jsou také spotřebiče, u kterých trvale svítí displej nebo světlo. Skvělým nápadem a řešení úspory je investice do vypínatelných zásuvek. Všechny spotřebiče tak vypnete pomocí tohoto tlačítka, aniž byste museli řešit jejich odpojení po jednom.
Pozor na některé televizory
Vytažení napájecího kabelu ze zásuvky nebo vypnutí pomocí prodlužovacího kabelu, může ušetřit finance. Ne všechny přístroje ale snáší tak dobře odpojení z elektrické sítě. Například OLED televizory se mohou poškodit. OLED televizory spouští v určitých intervalech různé obnovovací programy, jako prevence proti vypalování obrazovky. Když navíc vypnete televizor po 4-6 hodinách provozu, tak se spustí asi po patnácti minutách cyklus údržby, který trvá přibližně stejnou dobu. Proto počkejte nějakou chvíli, než budete chtít spotřebič úplně odpojit z elektrické sítě.
Tyto spotřebiče lze odpojit
Mezi spotřebiči jsou samozřejmě takové, které můžete odpojit s naprostým klidem. Mezi největší žrouty energie patří především stereo systémy. Jejich reproduktory mohou ročně spotřebovat až 110 kWh, což je v přepočtu zhruba 880 Kč. Pozornost si také vyžádá sestava: počítač, tiskárna a monitor. Tu nejčastěji potkáte v různých kancelářích. Starší modely televizorů v pohotovostním režimu rovněž spotřebovávají velké množství energie. Spotřeba se blíží k 800 korunám. Nepřehánějte to s nabíjením chytrých telefonů prostřednictvím nabíječky. Určitě se vyplatí odpojit mikrovlnné trouby, které navíc často nepoužíváte. Totéž platí také o pračce.
Pár tipů, jak ušetřit finance:
- používejte zásuvky s vypínačem,
- odpojujte spotřebiče, jestliže opouštíte domácnost na delší dobu (3 a více dní),
- zjistěte o spotřebičích, co nejvíce, zda je můžete úplně vypnout, nebo zda jsou pouze v pohotovostním režimu.
Zdroj: https://www.perle.com/articles/how-much-standby-power-do-we-actually-waste-40195170.shtml