Počítačové hry a jejich vliv na lidské zdraví

Počítačové hry a jejich vliv na lidské zdraví

Zábava v podobě počítačových her je velmi oblíbenou relaxací. Je to ale opravdu vhodný druh zábavy, co se týče lidského duševního zdraví? Jak všichni víme, u většiny počítačových her se člověk rozčílí, protože se mu nemusí vždy dařit. Vědci nyní zkoumali, co je pravdy na tom, že počítačové hry mají na zdraví neblahý vliv.

Jaké hry ovlivňují zdraví? Rozhodně to nejsou všechny

Vědci neustále zkoumají nové a nové hry, dříve, než je vůbec vypustí do světa. Musí se povést nejen z hlediska hratelnosti, ale také grafiky a úspěch ovlivňují také jiné faktory. Vědci téma her zkoumají také z důvodu lidského zdraví, protože podle některých ho počítačové hry hodně ovlivňují. Jestli pozitivní nebo v negativním smyslu, se dozvíte v článku. Studii provedli specialisté z biologie a psychologie.

Zkoumali tak stav fyziologický i psychologický, a to hlavně v období, kdy účastníci studie hráli počítačové hry. Zaměřili se hlavně na ty sportovní. Studie se zúčastnilo 32 hráčů, kteří u her neseděli poprvé-jednalo se o hráče na dobré úrovni. Účastníci byli velmi mladého věku, v rozmezí 20-26 let. Vědci měřili hlavně tepovou frekvenci při hraní her nebo úroveň emocí, které prožívají.

Mohlo by vás zajímat:  Na tloušťce záleží. Žebříček 10 nejtenčích telefonů světa ukazuje, kam až jde zajít

Vědci se zaměřili na konkrétní hry

Velmi známé hry jsou oblíbené, a právě na ty se vědci zaměřili. Apex Legends, Call of Duty nebo střílečka Country-Strike. Jsou ale hry stresující nebo na lidské zdraví nemají žádný vliv? Odborníci zjistili, že během hraní her sice hráči vykázali emoce, které se vymykaly normálu, na druhou stranu během chvilky se zase všechno dalo do pořádku, stejně tak i tepová frekvence. Zvlášť u stříleček jsou emoce v pořádku, protože hráčům se nemusí jejich hra vždy podařit.

Tepová frekvence se zvýší téměř u každé hry, zvlášť pokud ji neznáte a teprve se jí učíte. Můžete udělat mnoho chyb, které mohou ovlivnit vaše emoce nebo tepovou frekvenci. V některých hrách musíte hodně přemýšlet, abyste se mohli dostat do dalšího kola, u jiných opravdu můžete vypnout i mozek a soustředit se jen na mačkání tlačítek. Ať se rozhodnete trávit čas hraním her nebo ne, rozhodně nemusíte mít strach, že byste své zdraví ovlivnili.

Zdroj: https://www.peertechzpublications.com/articles/doi10.17352-2455-3484.000025-jamts.php