Hibernace, pohotovostní režim, nebo režim spánku: každý přijde vhod v jiné situaci

Ten, kdo používá každodenně počítač ví, jaké možnosti na něj čekají, když bude chtít vypnout počítač. Na výběr tak má:

  • Odhlásit se,
  • Hibernace,
  • Spánek,
  • Vypnutí,
  • Restart.

Asi každý ví, co znamená odhlášení, vypnutí nebo restart. Víte ale však, jaký je rozdíl mezi hibernací a spánkem?

Odhlášení

Odhlášením z účtu systém odešle požadavek na vymazání systémového účtu, který je momentálně přihlášen. Po odhlášení vám bude umožněno přihlásit se pomocí jiných účtů. Odhlášení uživatele je tedy skvělou volbou tehdy, pokud je potřeba se přihlásit na jiný účet, aniž by byl vyžadován restart operačního systému. Některé programy potřebují během instalace provést změny v registru, takže vám postačí pouhé odhlášení. V ostatních případech nenahrazuje v žádném případě restart systému.

Mohlo by vás zajímat:  Propojit dvě zařízení lze nejen přes Bluetooth. Nabízí se bezdrátové i kabelové alternativy

Režim spánku

Režim spánku je úsporný stav, který umožňuje pokračovat uživateli tam, kde skončil. V praxi to znamená, že když na něčem pracujete, ale potřebujete na chvíli tuto práci přerušit a opustit domov či notebook, stačí jej uvést do režimu spánku. Jakmile se vrátíte, tak zařízení můžete „probudit“ a opět pokračovat v úkonu.

Zdroj obrázku: Freepik

Hibernace

Jedná se o úsporný režim, určený především pro přenosné počítače. V režimu spánku jsou rozpracovaná data a data nastavení ukládána do paměti a spotřebovává malé množství energie, tak hibernace ukládá data atd. na pevný disk počítače. Následně je počítač vypnut. Oproti režimu spánku je hibernace úsporná.

Mohlo by vás zajímat:  Propojení telefonu s televizí: jednoduchý návod pro Android i zařízení Apple

Restart nebo vypnutí

Nejčastější volbou uživatelů je uvedení počítače do vypnutého stavu. Vypnutím počítače docílíte toho, že všechny spuštěné aplikace a programy se ukončí. Ty, které se neukončí během chvilky, tak vám vyskočí se žádostí, zda počkat nebo vynutit jejich ukončení. Po opětovném spuštění zařízení je typické, že zařízení trvá delší dobu, dokud zařízení nebude plně připraveno na běžný provoz.

Druhou nejčastější volbou je restart zařízení. Díky této volbě dochází k ukončení všech procesů, ale zároveň bez toho, že by došlo k ukončení všech procesů. Jedná se o takové poloviční vypnutí počítače.

Zdroj: https://www.howtogeek.com/102897/whats-the-difference-between-sleep-and-hibernate-in-windows/