Experiment s jadernou fúzí slibuje řešení pro klimatické změny. Vyžaduje však čas, který nemáme

Experiment s jadernou fúzí slibuje řešení pro klimatické změny. Vyžaduje však čas, který nemáme

Praktické jaderné fúzi, tedy energetickému procesu, díky kterému jsou poháněny hvězdy, jsme pravděpodobně mnohem blíže. Alespoň to tvrdí evropští vědci, kteří dle všeho v této věci učinili velký průlom.

Laboratoř JET, nacházející se ve Velké Británii, dle všeho překonala svůj vlastní světový rekord v tom, kolik energie dokáže získat stlačením dvou forem vodíku. Během experimentu se tamním vědcům podařilo vyrobit 59 megajoulů energie za pět vteřin, což je v přepočtu asi 11 megawattů energie. To je více než dvakrát tolik, kolik se podařilo vyprodukovat v testech před 25 lety. Díky experimentům v laboratoři JET se lidstvo opět posunulo blíže k fúzní energii.

Mohlo by vás zajímat:  Nakupujte online chytře a šetřete planetu. I malé kroky přírodě uleví

V čem je fúzní energie dobrá?

Je toho určitě více, ale mezi nejzajímavější fakty patří například to, že elektrárna založená na fúzní energii neprodukuje žádné skleníkové plyny. Pouze zbytkové a velmi malé množství radioaktivního odpadu s relativně nízkou životností. Funguje na jednoduchém principu, a to, že namísto štěpení se atomová jádra stlačují, a pokud by se našel způsob, jak toho dosáhnout ve velkém měřítku, pak by to byla pro lidstvo opravdu velká výhra.

Zdroj obrázku: Freepik

Skvělá zpráva, ale prozatím je světu k ničemu

Tato novinka o fúzi je sice skvělá zpráva, bohužel v momentálním boji za lepší klima nám nepomůže. Jelikož nikdo neví, kdy by byla takto získaná energie vůbec možná ke komerci, musíme se spokojit se zdroji, které doposud máme. Dle odhadů by takový zdroj energie byl k dispozici nejdříve za dvacet let, což už by mohlo být pozdě. V dnešní době je potřeba produkovat energii s nulovými emisemi co nejdříve a dvacet let je luxus, který nemáme.

Mohlo by vás zajímat:  Změna klimatu urychluje příchod intenzivních hurikánů

Jako krok kupředu je to opravdu skvělé, nicméně na plné využití si musíme ještě počkat a mezitím se musíme poprat s globální situací a bojovat s klimatickými změnami, jak nejlépe to bude možné.

Zdroj: https://theconversation.com/nuclear-fusion-record-broken-what-will-it-take-to-start-generating-electricity-podcast-177773