Ceny energií stoupají, nejistota visí ve vzduchu. Snížit spotřebu elektřiny přitom může každý

Účty za energie dělají nyní hodně lidem vrásky. Vědět, jak ušetřit energii a podniknout kroky k tomu, abyste měli co nejvyšší přeplatek, se vám rozhodně vyplatí. Dnes se podíváme na pár osvědčených tipů a triků, které mohou vést ke znatelným úsporám na energiích. Nic z toho přitom není složité a zvládnete to, když na tyto tipy budete alespoň trochu myslet.

Pravidelná údržba spotřebičů

Jako první se podíváme na krok, který většinu lidí nenapadne. Při špatném udržování radiátorů, lednice, pračky nebo sušičky se spotřeba zvýší. Z tohoto důvodu byste měli spotřebiče nejen pravidelně čistit, ale také se ujistit o jejich správném fungování. Mrazák se vyplatí odmrazovat každých pár týdnů, aby pracoval správně a vy jste ušetřili peníze.

Zdroj obrázku: Freepik

Snižte teplotu termostatu i teplé vody

Energeticky účinný termostat v bytě vám může ušetřit hodně peněz, aniž byste doma měli zimu. Ušetřit můžete až 10 % ročně na vytápění, když trochu snížíte teplotu, aby byla blíže venkovní teplotě. Nastavte termostat na 8 hodin denně. Programovatelný termostat zajistí, že budete mít doma teplo, a přitom snížíte účty za energie.

Mohlo by vás zajímat:  Sahara nabízí ideální podmínky pro vybudování solární elektrárny. Velkolepý projekt by mohl vyřešit energetickou krizi

Ohřev vody je jeden z největších bodů při spotřebě energie. Optimální teplota je 48 stupňů Celsia. Bojler můžete také zakrýt přikrývkou, aby byla nádrž na vodu dobře izolovaná. S tím souvisí také chytré užívání teplé vody. Místo koupání se sprchujte a vždy si nastavte budík, abyste ve sprše netrávili půl hodiny denně.

Používejte své spotřebiče chytře

Snížení spotřeby spotřebičů je jedním z nejjednodušších způsobů, jak můžete ušetřit. Perte vždy jen plnou pračku a stejně postupujte u myčky nádobí. Sušte prádlo na věšáku místo sušičky. Jestli budete péct hlavní pokrm v troubě, připravte si zároveň i koláč nebo domácí pečivo a využijte toho, že se trouba již zahřála. Stejně můžete postupovat také u sklokeramické desky a vařit na jedné plotýnce za sebou více jídla.

Zdroj: https://www.bchydro.com/powersmart/residential/tips-technologies/everyday-electricity-saving-tips.html?utm_source=direct&utm_medium=redirect&utm_content=21tips