USB flash disky patří k velice důležitým technologiím, s jakými se můžeme setkat. Na druhou stranu jsou bohužel nestálé. Není překvapením, když USB flash disk začne hlásit neznámou chybu, kvůli čemuž jsou data v nebezpečí. Není ale třeba propadat panice, místo toho zachovejte klidnou mysl a pečlivě čtěte, abyste zjistili, jak získat tato data. Většinou jsou problémy s daty výsledkem příliš brzkého vytáhnutí USB flash disku z USB portu ještě předtím, než se stihnou tato data zkopírovat. Druhý způsob nastává při nesprávném používání, tedy deformaci USB disku. Narazit můžete také na malware, chybné formátování, nadměrné používání, poruchu uvnitř zařízení, hardwarové nebo mechanické poškození či kolísání napětí.
Typickými příznaky, že se blíží problém, jsou:
- nízká rychlost čtení a zápisu,
- náhodně mizející soubory,
- problémy při detekci zařízení.
V takových případech je určitě namístě zálohovat data na USB flash disku.
Hardwarové problémy s USB flash disky
Nadměrné používání zařízení často vede k tomu, že se materiál opotřebovává a trefit se tak do USB portu může vypadat jako nadlidský úkon. V tomto případě rovněž neváhejte a po úspěšném pokusu data zálohujte. Zkontrolujte také kolíky a externí pouzdro, vyčistěte zařízení od prachu a dalších nečistot.
Problém může být také na straně počítače nebo notebooku. Zkuste tedy nejprve vyčistit tyto porty, než se rozhodnete pro radikálnější řešení.
Softwarové problémy
Pokud nevidíte žádné chyby na straně hardwaru, problém musí být logicky jinde. Spusťte kontrolu chyb. V OS Windows v průzkumníku Windows klikněte pravým tlačítkem na USB jednotku a vyberte Vlastnosti. Spusťte tlačítko Zkontrolovat v kartě Nástroje.
V systému macOS spusťte Disk Utility, respektive Aplikace -> Nástroje -> Disk Utility. Zvolte daný disk a klikněte na možnost První pomoc.
V OS Linux připojte USB zařízení do počítače a otevřete Terminal. Napište „lsblknebo sudo fdisk -la“ a stiskněte Enter. Následně vám vyjede seznam připojených zařízení. Než zahájíte opravný proces, odpojte disk přes příkaz „sudo umount (název zařízení)“ a stiskněte Enter. Nyní můžete spustit fsck příkaz ke kontrole a následné opravě USB. Napište „sudo fsck/název disku“ a potvrďte Enterem.
Aplikace třetích stran
Jako další možnosti opravy se nabízí také aplikace třetích stran:
Zdroj: https://www.stellarinfo.com/blog/how-to-recover-files-from-a-corrupt-or-unresponsive-usb-flash-drive/