Čísla vedle AC a AX na Wi-Fi routeru mají jednoduché vysvětlení. Reálný údaj ale nikdy neukážou

Čísla vedle AC a AX na Wi-Fi routeru mají jednoduché vysvětlení. Reálný údaj ale nikdy neukážou

Říkali jste si někdy, co u vašeho routeru znamenají čísla, která jsou vedle značek AC a AX? Ve zkratce se jedná o shrnutí všech pásem, která jsou daným zařízením podporována. Samozřejmě pokaždé s jiným výkonem. Dnešní článek jsme věnovali právě této problematice a ukážeme si, jak těmto číslům co nejlépe porozumět.

Dual-Band vs. Tri-Band

Směrovače jsou dvoupásmové a třípásmové, Wi-Fi 5 (AC) a Wi-Fi 6 (AX). Dvoupásmové pracují v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz. Třípásmové fungují na 2,4 GHz a současně mohou tvořit kanály ve spodní a horní hranici 5GHz rozsahu. Tak či tak, číslo na routeru se rovná součtu všech možných pásem, které je router schopný používat. Pro příklad, pokud je kombinovaná rychlost všech pásem u Wi-Fi 5 routeru 2 000 Mb/s, pak uvidíte jeho pojmenování jako AC2000.

Mohlo by vás zajímat:  Podvodná oznámení od Office 365. Na co si dávat pozor?
Zdroj obrázku: Freepik

Samozřejmě tady je ještě Wi-Fi 6E

Tato poměrně nová věc využívá nový kanál fungující na 6 GHz. To znamená, že našemu zařízení dokáže poskytnout ještě mnohem vyšší rychlost. Nicméně těch je prozatím jako šafránu. Jsou velmi drahé a málokde se dají pořídit. Ovšem co se týče pojmenovávání, tak zde by se měly držet stejných pravidel jako jejich předchůdci. Takže číslo na modelu je součtem všech rychlostí.

Závěrem si musíme uvědomit ještě jednu věc

Musíme si uvědomit, že žádné zařízení nikdy nedosáhne na maximální rychlost, která je na routeru zobrazená. Tato čísla jsou pouze teoretická maxima, kterých nejde dosáhnout. Vaše zařízení si totiž bude vybírat mezi 2,4 GHz nebo 5 GHz a nikdy nebude kombinovat obě. Navíc velmi často dochází k rušení mezi kanály. A samozřejmě nemůžete dosáhnout vyšší rychlosti, než vaše zdrojové připojení dokáže poskytnout.

Mohlo by vás zajímat:  Nepotřebné programy pro Windows 10 a 11, které jen zabírají místo

Teď už byste se měli vyznat v pojmenování typu routerů, a jak sami uznáte, nejednalo se zase o nic tak těžkého. A v pořizování nového routeru si budete mnohem jistější v tom, co kupujete.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/what-do-those-ac-and-ax-numbers-on-your-wi-fi-router-mean