Hackeři nově cílí na ChatGPT účty, bránit se lze prevencí

Příchod ChatGPT zaznamenal obrovský rozruch, když se objevil v listopadu loňského roku. Pro to, abyste mohli využívat služby tohoto chatbota, je zapotřebí, abyste se zaregistrovali. Registrace po vás bude požadovat funkční telefonní číslo, e-mailovou adresu a připojení k internetu. Celý proces je otázka minuty a vytvořit si můžete více účtů. V zájmu hackerů je nabourání se na tyto účty, včetně těch bezplatných. Proč hackery lákají právě účty ChatGPT?

Motiv

Společnost GroupIB, zaměřující se především na kybernetickou bezpečnost, odhalila, že bylo odcizeno více než 100 tisíc ChatGPT účtů, jejichž údaje byly prodány na černém trhu dark webu. Hackeři útočí na své oběti prostřednictvím nejrůznějších malwarů. Pro někoho znamená odcizení bezplatného ChatGPT účtu maličkost, jelikož opětovné založení zabere opět pár minut. Problém spočívá v tom, že hackeři získají veškerou vaši historii, co se týče otázek, jež jste položili chatbotu. Někdo například mohl požádat o generování silného hesla pro svůj Gmail účet nebo jste sdíleli důležitá či příliš osobní data s chatbotem. Veškeré tyto informace se mohou stát zbraní v rukou třetí osoby. Následnému vydírání neuniknete.

Mohlo by vás zajímat:  Děti potřebují v online světě chránit. Využít lze rodičovskou kontrolu

Velké společnosti jako Microsoft, Google nebo Samsung zakázaly svým zaměstnancům využívat služby ChatGPT, aby v případě úniku dat nepřišly o cenná data.

Zdroj obrázku: Freepik

Ochrana

Jestli hodláte nadále využívat služeb ChatGPT, měli byste myslet především na svou bezpečnost před vlivem hackerů. Vícefaktorové ověření 2FA by mělo být ve vašem zájmu, jestli chcete zachovat bezpečnost svého účtu. Rozklikněte svůj účet a přejděte do Nastavení -> Ovládací prvky dat a povolte možnost funkci dvoufaktorového ověření.

Spolehlivým a zaručeným způsobem je smazání všech konverzací. Toho dosáhnete tak, že přejdete na název svého účtu v levém dolním rohu ChatGPT a zvolíte možnost Vymazat konverzace -> Potvrdit vymazání konverzací.

Zdroj: https://hbr.org/2023/04/the-new-risks-chatgpt-poses-to-cybersecurity