Času nemáme nikdo nazbyt, a pokud chceme svůj čas využívat co nejlépe, pak se ho musíme nejprve umět naučit využívat. K tomu slouží tři metody, kterým se v tom to článku budeme věnovat. Pokud chcete být produktivnější a řídit svůj čas efektivněji, pak byste tyto metody měli minimálně vyzkoušet.
Časový odhad
Všichni asi víme, co je to časový odhad. Jedná se prakticky o takový seznam všeho, co jsme během daného časového období stihli a jakou dobu jsme u toho strávili. Tento odhad si může snadno udělat každý z nás. Pokuste se třeba v neděli zpětně podívat na to, kolik času jste pracovali, spali, uklízeli, hráli hry a další. Tento odhad vám zabere jen chvíli a můžete si díky němu udělat lepší obrázek nad vším, co děláte, a hlavně jak dlouho to zabere.

Záznam času neboli časový deník
Udělejte si svůj vlastní časový deník. Jedná se prakticky o záznam toho, co jste celý den dělali. Rozdělte si jej do přehledné tabulky a podívejte se, co jste za celý den vlastně udělali. Stačí vám k tomu list papíru nebo excelová tabulka. Vytvořte si časové bloky, které rozdělíte po třiceti nebo šedesáti minutách a přehledně si vedle těchto časových údajů poznačte, co jste dělali. Výsledky si dále můžete zařadit do kategorií, jako jsou například práce, volný čas, úklid a jiné.
Třetí možností je aplikace pro sledování času
Jedná se prakticky o kombinaci přechozích dvou možností, jenže tahle je plně řízena softwarovým programem. Existuje hned několik aplikací pro aktivní nebo pasivní sledování času. Mezi nejlepší z nich patří RescueTime pro sledování toho pasivního a Toggl, který se zaměřuje na čas aktivní. Tyto programy už vás samy provedou svými funkcemi a vy si snadno zvyknete na to, jak je používat.
Tato data sledujte alespoň po dva týdny a výsledek si sami analyzujte. Čím více totiž sledujete svůj čas, tím více si uvědomíte, co a kde můžete vynechat nebo naopak nahradit něčím jiným.
Zdroj: https://www.shopify.com/blog/time-management-apps