Bankovnictví se mění spolu s technologiemi. Vliv na něj má umělá inteligence i rozšířená digitalizace

Bankovnictvízpůsob obchodování s penězi se mění, jak se zvyšuje technologický pokrok. Koncepty AI, blockchainu, NFT, AR a VR pomalu začínají vystupovat na scénu. Kam míří bankovnictví a finance se zvyšujícím se technologickým postupem?

Umělá inteligence v celém bankovnictví

Velkým očekáváním je role AI v bankovních technologiích. Chatboti brzy nahradí dosavadní systém a mohou tak nabízet svým zákazníkům personalizovanější doporučení a nonstop podporu v případě potíží. AI také lépe shromažďuje informace a analyzuje data, takže vás upozorní na případné podvody. Umělá inteligence má schopnost také analyzovat úvěrové riziko. Podle toho velmi rychle a přesně zjistí bonitu zákazníků a určí tak míru rizika spojeného s půjčkami či poskytnutím úvěru.

Mohlo by vás zajímat:  Jak telefon používat na dovolené?
Zdroj obrázku: Freepik

Otevřené bankovnictví

Dalším trendem je open banking a open x. V nepříliš vzdálené budoucnosti čelíme vývoji finančního trhu v rozsahu, který jsme dříve nepředpokládali. Otevřené bankovnictví je součástí tohoto širokého prostředí. Otevřené bankovnictví označuje sdílení zákaznických dat mezi bankami a jinými finančními institucemi (účty, provedené transakce, výběr bankovních produktů, a další finanční informace spojené s poskytovateli třetích stran).

Stejně jako změnu mobilního operátora, tak i snadno můžete změnit poskytovatele bankovnictví pouhým kliknutím myši na počítači nebo prstu na mobilu. Umělá inteligence tak budou více platnými mezi bankami, aby si mohly zjistit zpětnou vazbu a zapracovat na možných příčinách přechodu.

Mohlo by vás zajímat:  Všechny vzpomínky a zážitky na jednom místě. Fotky Google nabízí vše potřebné

Platby 4.X

V posledních letech se zvýšila úroveň rozšířené digitalizace, jelikož lidé začali využívat více bezhotovostních transakcí než v minulosti. V budoucnosti může dojít k vylepšení tradičních platebních metod, jakými jsou debetní karty a bankovní převody s využitím nových technologií, jako je blockchain, AI a automatizace.

S platbami 4.X mají zákazníci bank přístup k více personalizovaným finančním službám, které jsou rychlejší, efektivnější a bezpečnější než starší způsoby. Samotné banky i díky těmto platbám mají schopnost zvýšení konkurenceschopnosti a přizpůsobit se tak potřebám svých zákazníků.

Zdroj: https://www.bizcommunity.com/Article/196/706/192545.html