Čtení knih je nejlepší cestou, jak zvýšit své znalosti, vědomosti, trénovat jazyky nebo zlepšit slovní zásobu. Dříve téměř každá domácnost byla vybavena knihovnami a poličkami s knihami. S postupnou digitalizací a novou generací už není tato tradice dodržována. Elektronické čtečky knih mají své výhody, ale na druhou stranu i své nevýhody. Pořád ale platí jediné, že se nic nevyrovná tomu, když máte knihu fyzicky v rukou a čtete ji přímo. Jaké jsou výhody a nevýhody elektronických čteček knih?
Výhody
Elektronické verze knih vám mohou otevřít bránu do nového světa. V čem spočívá kouzlo elektronických čteček knih? Je to jednoduché, každého asi napadne, že je snazší skladovat a přenášet elektronickou čtečku knih se spoustou titulů, než kdybyste museli s sebou tahat knížku nebo knihy. Knihy váží mnohem více než samotná čtečka a jsou hůře skladovatelné. Další výhodou je vlastnění všech titulů v tomto malém zařízení. Na co dále se můžete těšit?
- Cenovou dostupnost,
- světlou obrazovku a lepší čtení ve tmě,
- snadnější opouštění čtení titulů, které vás nezaujmou,
- šetrnost vůči životnímu prostředí.
Nevýhody
Začneme tím nejpodstatnějším, a to je samotná pořizovací cena zařízení. K dispozici jsou různé čtečky, levné i ty dražší. Levnější varianty jsou horší variantou kvůli výdrži. Další nevýhodou je, že se čtečka stává snadným cílem zlodějů oproti knize, tedy pokud nemáte speciální edici, což je velice nepravděpodobné. Čtečky vyžadují dostatečnou péči. Co se týče dostupnosti titulů, pamatujte, že zde neexistuje tak snadná možnost zapůjčení knihy jako u fyzické podoby.
Určitě není důvod, proč nezkusit elektronickou čtečku knih. Tato varianta neosloví milovníky knih, nicméně jejich pořízení může hrát skvělou roli, pokud často cestujete a nechcete s sebou nosit stále spoustu knih.
Zdroj: https://www.investopedia.com/financial-edge/0812/e-books-vs.-print-books.aspx