Ajťák Karel: Vybral jsem u bankomatu peníze z cizího účtu bez zadání PIN

Výběr peněz z bankomatu je banální finanční operací, kterou zvládne každý. Stačí vložit kartu, zadat PIN a zvolit, jakou částku vybrat. Spolu s různými pokroky se ale objevují i negativa. Na jednu takovou situaci upozornil náš čtenář Karel, kterému se povedlo vybrat peníze z cizího účtu.

Věděl jsem, že to jde

Jako ajťák, který se zajímá o různé technologie, jsem samozřejmě věděl, že něco podobného jde, nebo tedy že by to mělo jít. Není to nic nečekaného. Pokud je v bankomatu platební karta vázaná k účtu, můžu si s bankomatem dělat, co jenom chci. Většina lidí samozřejmě po dokončení operace svou kartu vyjme – často je na to bankomat také upozorní.

Mohlo by vás zajímat:  Aplikace pro iPhone, které umožní fotografovat jako za starých časů

Jsou ale i bankomaty, kde se karta nikam vsouvat nemusí. Fungují podobně jako bezkontaktní platby. Kartu stačí přiložit nebo přiložit klidně celou peněženku s kartou uvnitř. Sice je to zjednodušení, ale také riziko – mnoho lidí zapomene svou kartu odhlásit.

Zdroj obrázku: Freepik

Fronta na bankomat

Když to jde, platím bezhotovostně. V daný den jsem ale hotovost potřeboval, a tak jsem si stoupl do fronty k bankomatu. Čas jsem si krátil vyřizováním e-mailů. Než jsem se nadál, stál jsem před bankomatem. Zabraný do e-mailové zprávy jsem si ani neuvědomil, že jsem nenačetl svou kartu. Intuitivně jsem začal na obrazovce vybírat, co jsem potřeboval.

Mohlo by vás zajímat:  Pořádně si zahrát jde i zdarma. Přinášíme seznam toho nejlepšího pro hraní právě teď

Výběr z cizího účtu

Bezmyšlenkovitě jsem navolil hotovostní operaci, zvolil částku k výběru a vše potvrdil. Bankomat mi za pár okamžiků vydal několik tisíc, které jsem potřeboval vybrat. Vzal jsem peníze, schoval je do peněženky a zvolil odhlášení. Do této chvíle mi stále nedošlo, co se stalo.

Konfrontace s majitelem účtu

Majitel účtu, ze kterého jsem vybral, měl nastavené notifikace o pohybech na svém účtu. A pořád se nacházel nedaleko. Ihned za mnou zamířil mě konfrontovat. A skutečně došlo k tomu, co si myslel. On se zapomněl odhlásit a já přihlásit. Vybral jsem tak peníze z jeho konta. Pro oba to bylo ponaučení v tom, že roztržitost u bankomatu se nemusí vždy vyplatit.

Mohlo by vás zajímat:  Předinstalovaný Linux je nejlepší volbou pro nové zařízení. Zajistí perfektní podporu i stoprocentní soukromí

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenáře Karla Č., redakčně zkráceno a upraveno.