Problém s načítáním webové stránky může vyřešit promazání mezipaměti. Přinášíme návod pro Windows a Mac

Problém s načítáním webové stránky může vyřešit promazání mezipaměti. Přinášíme návod pro Windows a Mac

Nedaří se vám dostat na některé webové stránky? Pak by vám mohlo pomoci promazání mezipaměti DNS. Pokud nevíte jak na to, tak dnes si ukážeme, co je potřeba k promazání ve Windows a Macu.

Pokud do vyhledávače ve svém prohlížeči napíšete nějakou webovou adresu, pak váš počítač sám o sobě netuší, kam má jít. Vyhledává totiž tyto adresy na serverech DNS. Následně se spojí s IP adresou, kterou má navštívit, a hle, jste na vámi požadované stránce. Jenže tato akce trvá několik milisekund a ani nám nepřijde, že mezi zadáním adresy a načtením stránky běží v pozadí ještě nějaké další procesy.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelné čištění udrží pečicí troubu v bezvadném stavu po dlouhé roky

Proč se vám web nezobrazuje?

Pokud se web, ke kterému se chcete připojit, nezobrazuje, pak je zde možnost, že změnil servery a nenachází se na své staré adrese. To by mohl být problém, protože ve své mezipaměti již máte tuto adresu uloženou. Pokud se budete chtít dostat na tu novou, pak musíte tuto mezipaměť promazat. Druhou možností, proč se na danou stránku nemůžete dostat, je pak ten, že váš počítač byl nakažen malwarem. My se dnes budeme věnovat prvnímu problému, a to promazání DNS ve vaší uložené mezipaměti.

Mohlo by vás zajímat:  Anonymní režim soukromí nezajistí. Stopy brouzdání internetem je nutné vymazat dodatečně
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyprázdnit mezipaměť ve Windows

Ať používáte jakoukoliv verzi systému Windows, pak toto pročištění vždy probíhá naprosto stejně. Ve vyhledávači nabídky Start napište „cmd“ a vyvolejte tak konzoli. Zde zadejte příkaz „ipconfig /flushdns“ a potvrďte. Nyní můžete navštívit stránku znovu. Pokud ovšem problém přetrvává, pak je možné, že je chyba na jejich straně.

Jak vyprázdnit mezipaměť v Macu

V závislosti na tom, jakou máte verzi macOS, budete pro promazání potřebovat spustit rychlý příkaz v terminálu. Stisknutím kláves Command + Mezerník otevřete Spotlight a vyhledejte možnost „terminál“. Po potvrzení zadejte příkaz podle vaší verze operačního systému.

  • Pro verze starší 10 je potřeba zadat příkaz „sudo dscacheutil -flushcache;sudo killall -HUP mDNSResponder“,
  • Pro verze 10.10.1, 10.10.2 nebo 10.10.3 „sudo discoveryutil udnsflushcaches;sudo discoveryutil mdnsflushcaches“.
Mohlo by vás zajímat:  Bezdrátové nabíjení je pohodlné, ne vždy je ale dostatečně efektivní a rychlé

Po potvrzení příkazu výše by mělo být hotovo. Neočekávejte ale žádnou zprávu s potvrzením, jelikož se nezobrazí.

Zdroj: https://phoenixnap.com/kb/how-to-flush-dns-cache