Závislost na sociálních sítích je v posledních letech velmi diskutované téma, a to u dospělých i u dětí. Dnešní doba je plná technologií a sociální sítě jsou s námi na každém kroku, protože si je každý z nás nosí v kapse. Tato závislost má velmi negativní vliv na duševní zdraví, vztahy i produktivitu. Proto pro vás máme pár tipů, jak tomu předcházet a pečovat o své mentální zdraví.
Jak poznat závislost?
V první řadě trávíte na sociálních sítích příliš mnoho času. Jestli se od nich nemůžete odtrhnout a neustále se k nim vracíte, je to velmi špatný signál. Druhým příznakem jsou pocity úzkosti, když k sociálním sítím nemáte přístup. Přepadne vás tzv. FOMO (fear of missing out). To je strach, že propásnete něco velmi důležitého, když nebudete na sociálních sítích.
Tato závislost také začne mít velmi negativní vliv na váš každodenní život. Naruší vaši práci, studium a ukradne vám velkou část volného času. Budete mít také potíže se soustředěním a každodenní úkoly nesplníte kvůli svému času na sítích. A nakonec začnete zanedbávat také své vztahy, protože veškerý volný čas strávíte na sociálních sítích a v digitálním prostoru svého mobilu.
Minimalizujte šanci na závislost
Jak se nejlépe vyhnout této moderní závislosti? V první řadě si stanovte denní limity. Zároveň si dávejte pravidelně digitální detox, např. přes víkend. K sociálním sítím nás také přitahují neustálá upozornění a notifikace, která nás lákají do aplikace. Proto jejich množství omezte na minimum, aby vás to k mobilu nelákalo a zůstali jste bez aplikací co nejdelší dobu.
Najděte si také nové koníčky a zájmy. Těmi vyplníte svůj volný čas a nebudete mít čas na sociální sítě. To samé platí také o vztazích. Naplánujte si více výletů, společenských akcí, pravidelné rande s partnerem nebo hraní společenských her. Začleňte do své rutiny dobré návyky, u kterých nemáte mobil v ruce a vytvořte si vlastní pravidla pro jeho používání, která vám budou fungovat.
Zdroj: https://ctrinstitute.com/blog/how-to-overcome-social-media-addiction/