Závislost na sociálních sítích vzniká nenápadně, předejde jí osobní disciplína

Závislost na sociálních sítích je v posledních letech velmi diskutované téma, a to u dospělých i u dětí. Dnešní doba je plná technologií a sociální sítě jsou s námi na každém kroku, protože si je každý z nás nosí v kapse. Tato závislost má velmi negativní vliv na duševní zdraví, vztahy i produktivitu. Proto pro vás máme pár tipů, jak tomu předcházet a pečovat o své mentální zdraví.

Jak poznat závislost?

V první řadě trávíte na sociálních sítích příliš mnoho času. Jestli se od nich nemůžete odtrhnout a neustále se k nim vracíte, je to velmi špatný signál. Druhým příznakem jsou pocity úzkosti, když k sociálním sítím nemáte přístup. Přepadne vás tzv. FOMO (fear of missing out). To je strach, že propásnete něco velmi důležitého, když nebudete na sociálních sítích.

Mohlo by vás zajímat:  Miliony fanoušků Star Wars se už brzy dočkají premiéry očekávaného seriálu Obi-Wan Kenobi

Tato závislost také začne mít velmi negativní vliv na váš každodenní život. Naruší vaši práci, studium a ukradne vám velkou část volného času. Budete mít také potíže se soustředěním a každodenní úkoly nesplníte kvůli svému času na sítích. A nakonec začnete zanedbávat také své vztahy, protože veškerý volný čas strávíte na sociálních sítích a v digitálním prostoru svého mobilu.

Zdroj obrázku: Freepik

Minimalizujte šanci na závislost

Jak se nejlépe vyhnout této moderní závislosti? V první řadě si stanovte denní limity. Zároveň si dávejte pravidelně digitální detox, např. přes víkend. K sociálním sítím nás také přitahují neustálá upozornění a notifikace, která nás lákají do aplikace. Proto jejich množství omezte na minimum, aby vás to k mobilu nelákalo a zůstali jste bez aplikací co nejdelší dobu.

Mohlo by vás zajímat:  Nákup lowcost mobilního telefonu: Pro koho je to nejlepší volba

Najděte si také nové koníčky a zájmy. Těmi vyplníte svůj volný čas a nebudete mít čas na sociální sítě. To samé platí také o vztazích. Naplánujte si více výletů, společenských akcí, pravidelné rande s partnerem nebo hraní společenských her. Začleňte do své rutiny dobré návyky, u kterých nemáte mobil v ruce a vytvořte si vlastní pravidla pro jeho používání, která vám budou fungovat.

Zdroj: https://ctrinstitute.com/blog/how-to-overcome-social-media-addiction/