Počet škodlivých aplikací roste. Každou se vyplatí před stažením prověřit

S rozvíjejícími se technologiemi chytrých telefonů se zvyšuje také počet aplikací. Na světě jsou miliardy telefonů, pro které jsou k dispozici různé aplikace. I když spousta z nich má za úkol převážně pomáhat uživatelům a usnadňovat jim denní práci, musíte počítat také se zvýšeným výskytem škodlivých softwarů.

Škodlivé aplikace

Samotné označení aplikace poukazuje na to, že hlavním cílem je především poškodit cílové zařízení. Tyto aplikace se většinou nachází na neověřených stránkách, ale narazit na ně můžete i na App Store nebo Google Play. Nejčastěji se jedná o spywary, které se maskují za něco jiného. Spyware má za úkol sledovat veškerou aktivitu uživatele. Setkat se můžete také s trojským koněm. Tyto viry působí na první pohled nevinně, ve skutečnosti v sobě ukrývají nebezpečný kód. Teprve poté začne „show“. Výsledkem tak může být sledování vaší aktivity nebo spouštění škodlivých programů a zahlcení systému.

Mohlo by vás zajímat:  Samsung Internet je špičkovým prohlížečem pro chytrá zařízení
Zdroj obrázku: Freepik

Četnost

Se škodlivými aplikacemi se setkáme téměř na každém rohu. Jak se rozšiřuje nabídka aplikací, roste i počet škodlivých aplikací. V srpnu 2022 bylo zjištěno, že až 35 škodlivých aplikací mohlo infikovat miliony zařízení, většinou se jednalo o maskovací aplikace pro účely GPS, změny tapet, úpravy fotek atd.

V roce 2019 bylo infikováno až 25 milionů zařízení malwarem s pojmenováním Agent Smith. Infikování způsobovalo zobrazení podvodných reklam.

Prevence

Prvním krokem je poznat příznaky škodlivého softwaru, abyste mohli včas zareagovat. Každá aplikace má svou stránku v obchodě, kde je k dispozici počet staženíhodnocení včetně recenzí uživatelů. Už jenom tyto informace vypovídají o tom, o jakou aplikaci se ve skutečnosti jedná. Škodlivé aplikace mají negativní účinky na baterii, která se tak může rychleji vybíjet.

Mohlo by vás zajímat:  Motivace i inspirace pro každý den: tyhle widgety nesmí na vaší domovské obrazovce chybět

Využijte těchto poznatků k tomu, abyste předešli problémům, popřípadě co nejdříve odhalili škodlivý program, a zakročte co nejdříve.

Zdroj: https://www.cnet.com/tech/mobile/how-to-check-your-android-phone-for-malicious-apps/