Mnoho lidí o tom neví, ale vybité baterie rozhodně nepatří do běžného koše. Musíte vždy najít speciální místo, aby je mohli odborníci správně zlikvidovat a recyklovat. Bohužel většinou končí v odpadcích. Ani si neuvědomujeme, jak tím škodíme životnímu prostředí. Při špatné likvidaci se z nich totiž uvolňují nebezpečné látky. Podívejme se, jak správně likvidovat jednorázové i dobíjecí baterie.
Co dělat s jednorázovými bateriemi?
Jednorázové (alkalické) baterie obsahují hodně chemikálií, včetně zinku, olova, rtuti a niklu. Tyto toxické látky se mohou dostat do půdy a podzemních proudů vody. Tím ohrožují nejen místo, kde jsou vyhozeny, ale také všechny obyvatele v širokém okolí. Z tohoto důvodu se musí jednorázové baterie zlikvidovat odborně.
Jednorázové baterie nikdy nevyhazujte do běžného odpadu. Místo toho vyhledejte ve svém městě speciální místo, kam můžete vyhodit použité baterie. Věřte, že se najde i v místě vašeho bydliště. Baterie se z odběrných míst posílají do třídiček a ke zpracovatelům, kteří si poradí s jejich bezpečnou likvidací. Navíc z nich recyklují materiály, jako je nerezová ocel.
Recyklace dobíjecích baterií je mnohem jednodušší
Nabíjecí baterie jsou v tomto procesu mnohem lepší volbou. Neutratíte za ně tolik peněz, protože je můžete používat opakovaně. Některé vám vydrží i řadu let. Tyto baterie obvykle obsahují chemikálie jako lithium, kadmiun nebo nikl. Lithium není tak toxické, ale stále může být pro životní prostředí nebezpečné. Z tohoto důvodu musíte i tyto baterie nechat zlikvidovat profesionálně.
V případě recyklace je to také mnohem jednodušší, protože je přijímá prakticky každé recyklační středisko. Tyto produkty lze recyklovat a vyrobit z nich nové předměty. Získá se z nich lithiový kov, který se dále prodává nebo se použije při výrobě jiné baterie. Vyhodit je můžete do nádob v prodejnách domácích nebo kancelářských potřeb, hobbymarketech, supermarketech nebo na obecních úřadech.
Zdroj: https://cen.acs.org/articles/97/i28/time-serious-recycling-lithium.html