Použité baterie nikdy nepatří do směsného odpadu. Správná recyklace přispěje k ochraně planety

Použité baterie nikdy nepatří do směsného odpadu. Správná recyklace přispěje k ochraně planety

Mnoho lidí o tom neví, ale vybité baterie rozhodně nepatří do běžného koše. Musíte vždy najít speciální místo, aby je mohli odborníci správně zlikvidovat a recyklovat. Bohužel většinou končí v odpadcích. Ani si neuvědomujeme, jak tím škodíme životnímu prostředí. Při špatné likvidaci se z nich totiž uvolňují nebezpečné látky. Podívejme se, jak správně likvidovat jednorázové i dobíjecí baterie.

Co dělat s jednorázovými bateriemi?

Jednorázové (alkalické) baterie obsahují hodně chemikálií, včetně zinku, olova, rtuti a niklu. Tyto toxické látky se mohou dostat do půdy a podzemních proudů vody. Tím ohrožují nejen místo, kde jsou vyhozeny, ale také všechny obyvatele v širokém okolí. Z tohoto důvodu se musí jednorázové baterie zlikvidovat odborně.

Mohlo by vás zajímat:  Experiment s vodou přinesl nový rekord. Voda nezamrzla ani při -44 stupních

Jednorázové baterie nikdy nevyhazujte do běžného odpadu. Místo toho vyhledejte ve svém městě speciální místo, kam můžete vyhodit použité baterie. Věřte, že se najde i v místě vašeho bydliště. Baterie se z odběrných míst posílají do třídiček a ke zpracovatelům, kteří si poradí s jejich bezpečnou likvidací. Navíc z nich recyklují materiály, jako je nerezová ocel.

Zdroj obrázku: Freepik

Recyklace dobíjecích baterií je mnohem jednodušší

Nabíjecí baterie jsou v tomto procesu mnohem lepší volbou. Neutratíte za ně tolik peněz, protože je můžete používat opakovaně. Některé vám vydrží i řadu let. Tyto baterie obvykle obsahují chemikálie jako lithium, kadmiun nebo nikl. Lithium není tak toxické, ale stále může být pro životní prostředí nebezpečné. Z tohoto důvodu musíte i tyto baterie nechat zlikvidovat profesionálně.

Mohlo by vás zajímat:  Staré kultovní hry si lze jednoduše zahrát na telefonech Android

V případě recyklace je to také mnohem jednodušší, protože je přijímá prakticky každé recyklační středisko. Tyto produkty lze recyklovat a vyrobit z nich nové předměty. Získá se z nich lithiový kov, který se dále prodává nebo se použije při výrobě jiné baterie. Vyhodit je můžete do nádob v prodejnách domácích nebo kancelářských potřeb, hobbymarketech, supermarketech nebo na obecních úřadech.

Zdroj: https://cen.acs.org/articles/97/i28/time-serious-recycling-lithium.html