Životnost pneumatik prodlouží správné přezouvání a skladování

S pneumatikami je to podobné jako s většinou součástí automobilu. Pokud jsou v dobrém stavu a fungují správně, pravděpodobně si ani neuvědomíte, že je máte. Ale pokud s nimi není něco v pořádku, všimne si toho jak řidič, tak i jeho spolucestující. Auto se začne chovat jinak, může vydávat divné zvuky a spotřeba paliva se obvykle výrazně zvýší. Udržování pneumatik ve správném stavu však není nijak složité, stačí jim věnovat pár minut měsíčně a ověřit, zda mají dostatečný tlak. Je však důležité vyvarovat se některých populárních mýtů, které se šíří mezi českými řidiči. Které to jsou?

Mohlo by vás zajímat:  Výkonné auto je investice, která se vyplatí. Přinášíme tři důvody, proč sáhnout po dražším voze

Celoroční jízda na zimních pneumatikách

Pokud jezdíte v zimě na letních pneumatikách, hrozí vám pokuta. Naopak to ale neplatí, žádná pokuta vám nehrozí, pokud jezdíte celý rok na zimních pneumatikách. Někteří řidiči se takto rozhodnou, aby ušetřili na častém přezouvání. Je však třeba si uvědomit, že zimní pneumatiky nejsou určené pro vysoké letní teploty a horký povrch silnice, a proto se v létě rychleji opotřebovávají. Navíc jsou méně bezpečné. Řidič, který je používá v létě, zbytečně riskuje a ve finále ani nemusí ušetřit, protože pak bude muset stejně brzy kupovat nové pneumatiky.

Mohlo by vás zajímat:  Autorizovaný servis je zárukou kvality, pro opravu vozu se ale nabízí i jiné varianty
Zdroj obrázku: Freepik

Prohazování zleva doprava

Někteří řidiči sice pneumatiky řádně přezouvají, ale dělají to zvláštním způsobem. Pneumatiky si popisují a při zpětném nasazení je prohazují, aby se sjely rovnoměrně. Tento postup však nedává smysl a komplikuje samotné přezouvání. Pokud je geometrie vozidla správně nastavena, není důležité, zda je pneumatika nalevo, či napravo. Rozhodující je pouze prohození předních a zadních pneumatik, a to pouze pokud nemáte vozidlo se systémem pohonu všech čtyř kol.

Skladování pneumatik

Pneumatiky není vhodné nechávat na libovolném místě bez ohledu na podmínky. Přímé sluneční záření, změny teplot a nadměrná vlhkost je mohou poškodit. I když to nemusí být zjevné, šestiměsíční skladování v nevhodných podmínkách může výrazně zkrátit životnost pneumatik. Nejlepší je uložit je do suchého sklepa nebo garáže. Určitě by neměly být ponechávány svému osudu na zahradě.

Zdroj: https://www.lesschwab.com/article/tires/how-to-make-your-tires-last-longer.html